Nauka dla Społeczeństwa

02.03.2024
PL EN
17.05.2022 aktualizacja 17.05.2022

Kraków/ Laboratorium Badań Neuropsychologicznych otwarto na Uniwersytecie Pedagogicznym

, 16.05.2022. Rektor UP w Krakowie prof. Piotr Borek (L), prezes Polskiego Towarzystwa Neuropsychologicznego prof. zw. dr hab. Maria Pąchalska (C) i dyrektor Instytutu Psychologii UP dr Rafał Abramciów (P) podczas otwarcia nowatorskiego "Laboratorium Badań Neuropsychologicznych i Psychofizjologicznych", 16 bm. na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Art Service 2 , 16.05.2022. Rektor UP w Krakowie prof. Piotr Borek (L), prezes Polskiego Towarzystwa Neuropsychologicznego prof. zw. dr hab. Maria Pąchalska (C) i dyrektor Instytutu Psychologii UP dr Rafał Abramciów (P) podczas otwarcia nowatorskiego "Laboratorium Badań Neuropsychologicznych i Psychofizjologicznych", 16 bm. na Uniwersytecie Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. PAP/Art Service 2

Analiza procesów poznawczych i emocjonalnych u dzieci, młodzieży i osób dorosłych oraz łączenie nauki z praktyką – to cele otwartego w poniedziałek Laboratorium Badań Neuropsychologicznych i Psychofizjologicznych na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.

„To jest wiekopomna chwila – powołanie do działalności laboratorium badawczego” – powiedział podczas uroczystości otwarcia rektor UP prof. Piotr Borek. Jak podkreślił, zespół psychologów dzięki aparaturze w laboratorium będzie mógł prowadzić badania na światowym poziomie. Rektor zwrócił też uwagę, że od lat kierunki związane z psychologią cieszą się dużym zainteresowaniem wśród kandydatów na studia.

„Śmiem twierdzić, przejrzawszy sprzęt, że to jedno z najlepszych laboratoriów w Polsce” – oceniła prezes Polskiego Towarzystwa Neuropsychologicznego prof. Maria Pąchalska. Jak dodała, specjaliści z Uniwersytetu Pedagogicznego „widzą człowieka nie tylko przez jego mózg, jak wiele laboratoriów, ale widzą człowieka przez system +ja+, przez tożsamość tego człowieka” i jest to nowe spojrzenie na człowieka.

Dzięki laboratorium Instytutu Psychologii UP będzie prowadził badania z zakresu psychologii i nauk pokrewnych, dotyczących procesów poznawczych i emocjonalnych u dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

„Nasza główna misja to łączenie nauki i praktyki, co bywa trudne w psychologii. Nieraz nauka próbuje odpływać na obszary oderwane od praktyki. Badaniami naukowymi staramy się wychodzić naprzeciw zapotrzebowaniu zgłaszanemu przez praktykę” – powiedział dr Łukasz Krzywoszański, pełnomocnik rektora UP ds. rozwoju dyscypliny psychologia i kierownik Katedry Psychologii Neurokognitywnej.

Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli uczelni laboratorium będzie rozbudowywane. Wniosek o ponad 1,5 mln zł dofinansowania tych planów trafił już do rządu.

PAP - Nauka w Polsce, Beata Kołodziej

bko/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024