Analiza procesów poznawczych i emocjonalnych u dzieci, młodzieży i osób dorosłych oraz łączenie nauki z praktyką – to cele otwartego w poniedziałek Laboratorium Badań Neuropsychologicznych i Psychofizjologicznych na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie.
„To jest wiekopomna chwila – powołanie do działalności laboratorium badawczego” – powiedział podczas uroczystości otwarcia rektor UP prof. Piotr Borek. Jak podkreślił, zespół psychologów dzięki aparaturze w laboratorium będzie mógł prowadzić badania na światowym poziomie. Rektor zwrócił też uwagę, że od lat kierunki związane z psychologią cieszą się dużym zainteresowaniem wśród kandydatów na studia.
„Śmiem twierdzić, przejrzawszy sprzęt, że to jedno z najlepszych laboratoriów w Polsce” – oceniła prezes Polskiego Towarzystwa Neuropsychologicznego prof. Maria Pąchalska. Jak dodała, specjaliści z Uniwersytetu Pedagogicznego „widzą człowieka nie tylko przez jego mózg, jak wiele laboratoriów, ale widzą człowieka przez system +ja+, przez tożsamość tego człowieka” i jest to nowe spojrzenie na człowieka.
Dzięki laboratorium Instytutu Psychologii UP będzie prowadził badania z zakresu psychologii i nauk pokrewnych, dotyczących procesów poznawczych i emocjonalnych u dzieci, młodzieży i osób dorosłych.
„Nasza główna misja to łączenie nauki i praktyki, co bywa trudne w psychologii. Nieraz nauka próbuje odpływać na obszary oderwane od praktyki. Badaniami naukowymi staramy się wychodzić naprzeciw zapotrzebowaniu zgłaszanemu przez praktykę” – powiedział dr Łukasz Krzywoszański, pełnomocnik rektora UP ds. rozwoju dyscypliny psychologia i kierownik Katedry Psychologii Neurokognitywnej.
Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli uczelni laboratorium będzie rozbudowywane. Wniosek o ponad 1,5 mln zł dofinansowania tych planów trafił już do rządu.
PAP - Nauka w Polsce, Beata Kołodziej
bko/ joz/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.