Uczelnie i instytucje

Kraków/ Uniwersytet Pedagogiczny chce być Uniwersytetem Krakowskim, UJ się sprzeciwia

21.04.2021. Siedziba Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski
21.04.2021. Siedziba Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

Senat Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN przyjął uchwałę o zmianie nazwy uczelni na Uniwersytet Krakowski im. KEN. Przekształceniu nazwy sprzeciwia się rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, który określił to działanie jako próbę zawłaszczenia tradycji UJ.

"Senat pozytywnie opiniuje zmianę nazwy Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie na Uniwersytet Krakowski im. Komisji Edukacji Narodowej" - zapisano w uchwale z 24 kwietnia br.

Działaniom zmierzającym do zmiany nazwy UP sprzeciwił się rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Jacek Popiel. W oficjalnym oświadczeniu stwierdził on, że nazwa ta nasuwa skojarzenia z Uniwersytetem Jagiellońskim, a przyjęta uchwała stanowi nieuprawnioną próbę zawłaszczenia tradycji i wielowiekowego dziedzictwa UJ i jest niezgodna z zasadami etosu akademickiego.

"Należy przypomnieć, że – według ustaleń historyków – już w dokumencie fundacyjnym króla Kazimierza Wielkiego z 1364 roku pojawiła się nazwa +studium generale+, która w łacinie średniowiecznej oznaczała "uniwersytet" – instytucję szkolną nadającą stopnie naukowe. Ponieważ studium to zostało ufundowane w Krakowie, był to w istocie Uniwersytet Krakowski. Nazwa ta jest najbardziej właściwa dla wszystkich epok jego istnienia ze względu na zmienne w czasie nazwy uczelni – oficjalne i mniej oficjalne" - podkreślił rektor UJ.

Wskazał, że dokładnie tę nazwę uczelnia nosiła przez 15 lat, zanim w 1817 roku przemianowano ją na "Uniwersytet Jagielloński".

Jak dodał, nazwa "Uniwersytet Krakowski" została zapisana po łacinie w otoku XV-wiecznej pieczęci uniwersyteckiej, do dziś reprodukowanej i wręczanej przy różnych okazjach osobom docenianym przez UJ, a pod nazwą "Universitas Cracoviensis" uczelnia występowała często również w księgach urzędowych, mowach rektorskich, dziekańskich i promocyjnych.

"Nazwa +Uniwersytet Krakowski+ stanowi historyczną i wywołującą oczywiste skojarzenia nazwę uczelni – wolno zatem przyjąć, że silnie identyfikuje oraz indywidualizuje ona właśnie Uniwersytet Jagielloński" - zaznaczył w komunikacie Jacek Popiel. "Respektując nienaruszalną zasadę autonomii polskich uczelni i wynikające z niej niezbywalne prawo do samodzielnego decydowania o swym statusie, czuję się jednakże w obowiązku zgłosić wobec działań podjętych przez Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie jednoznaczny sprzeciw" - przekazał rektor UJ.(PAP)

Nauka w Polsce, Julia Kalęba

juka/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera