Nauka dla Społeczeństwa

30.11.2023
PL EN
11.04.2022 aktualizacja 11.04.2022

Polskie uczelnie przyjęły na studia 123 ukraińskich uchodźców

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę polskie uczelnie przyjęły na studia lub na kontynuację studiów 123 studentów - uchodźców z Ukrainy - wynika z danych przekazanych PAP przez resort edukacji i nauki. Zainteresowanie przyjęciem w poczet studentów wyraziło blisko 2 800 osób.

24 lutego rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Od tego dnia do Polski wjechało z Ukrainy ponad 2,573 mln osób - wynika z piątkowych danych polskiej Straży Granicznej. W czwartek wiceszef MSWiA i pełnomocnik rządu ds. uchodźców wojennych z Ukrainy Paweł Szefernaker przekazał, że z szacunków wynika, iż w Polsce przebywa ok. 1,5 mln uchodźców z Ukrainy. 96 proc. z nich to kobiety z dziećmi.

Wśród uchodźców są też studenci, którzy chcą studiować w Polsce lub kontynuować swoje studia. Z danych przekazanych PAP w piątek przez rzecznika resortu edukacji i nauki Adriannę Całus wynika, że polskie uczelnie przyjęły na studia lub na kontynuację studiów 123 ukraińskich uchodźców. Z kolei studentów uchodźców, którzy są obecnie w trakcie rekrutacji na studia lub na kontynuowanie studiów w uczelni, jest 489. Natomiast blisko 2 800 osób z Ukrainy, będących na terytorium Polski, zgłosiło się do uczelni, wyrażając zainteresowanie przyjęciem w poczet studentów.

Całus przypomniała, że minister edukacji i nauki zlecił Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej realizację programu Solidarni z Ukrainą. W jego ramach wybrane uczelnie lub instytuty PAN, instytuty Sieci Badawczej Łukasiewicz i instytuty badawcze zapewnią ukraińskim uchodźcom – studentom i doktorantom, którzy przybyli do Polski nie wcześniej, niż 24 lutego br., możliwość nieodpłatnego kontynuowania studiów. Zapewniona ma być też możliwość prowadzenia prac nad rozprawą doktorską lub odbycia innych, dowolnych form kształcenia, w tym również kursów języka polskiego - od marca do września 2022 roku.

Program ten jest wspólną inicjatywą szefa MEiN oraz ministra zdrowia. Jego łączny budżet wynosi 25,7 mln zł i pozwoli na sfinansowanie około 1 320 uczestników. Środki te będą przeznaczone na pokrycie kosztów kształcenia oraz wypłaty stypendiów w wysokości 1 500 zł miesięcznie. Z danych przekazanych przez rzecznik MEiN wynika, że nabór wniosków w programie trwał do 4 kwietnia br. Wnioski o finansowanie projektów złożyło łącznie 98 instytucji - uczelni, instytutów PAN i instytutów badawczych (w tym 6 uczelni nadzorowanych przez Ministra Zdrowia).

PAP - Nauka w Polsce,  Szymon Zdziebłowski

szz/ mir/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023