Uczelnie i instytucje

W przyszłym tygodniu zacznie działać centralny system ofert dla studentów i naukowców z Ukrainy

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Centralny system ofert kształcenia, wolontariatu i pracy dla studentów, doktorantów i pracowników akademickich, którzy opuścili Ukrainę w wyniku inwazji rosyjskiej, zacznie działać w Polsce w przyszłym tygodniu. Za jego koordynację odpowiada Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Rzecznik Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) prof. Wiesław Banyś przekazał PAP, że w związku z sytuacją w Ukrainie KRASP wraz z Ministerstwem Edukacji i Nauki i z Parlamentem Studentów RP postanowił przygotować centralny system ofert kształcenia, wolontariatu i pracy dla studentów, doktorantów i pracowników akademickich, którzy opuścili ten kraj w wyniku działań wojennych. Za koordynacje prac odpowiada rektor AGH prof. Jerzy Lis.

"Systemowe i skoordynowane działanie jest ważnym elementem powodzenia całego przedsięwzięcia. W celu zapewnienia efektywnych działań pomocowych, a także rozpoznania skali zjawiska, został stworzony formularz udostępniony do wypełnienia wszystkim uczelniom i instytutom uczestniczącym w koordynacji działań KRASP i MEiN" – powiedział PAP prof. Wiesław Banyś.

W bazie mają znaleźć się oferty m.in. polskich uczelni i instytutów PAN. System ma zacząć działać w przyszłym tygodniu.

Baza będzie oparta na Internetowym Systemie Rekrutacji jednej z uczelni. "Szczegóły zostaną ogłoszone w najbliższym czasie" – zapewnił prof. Banyś.

Centralny system ma byś skierowany do osób spełniających wymogi rządowej ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. W piątek jest ona procedowana w Senacie. Zawiera szereg przepisów, które mają ułatwić podjęcie studiów przez studentów ukraińskich i polskich, którzy do tej pory uczyli się w Ukrainie.

Polska Straż Graniczna podała w piątek rano, że od 24 lutego br. jej funkcjonariusze odprawili na przejściach granicznych 1,52 mln osób, które wyjechały z Ukrainy do Polski.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Studenckie mosty z makaronu

  • Fot. Adobe Stock

    Trwają prace nad kolejnym satelitą studentów PW; start planowany na 2025 r.

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera