Gorzka czekolada naprawdę poprawia nastrój

źródło: Fotolia
źródło: Fotolia

Codzienne spożywanie 30 gramów gorzkiej czekolady o zawartości kakao 85 proc. może poprawić nasz nastrój poprzez restrukturyzację różnorodności i składu mikrobiomu jelitowego - odkryli koreańscy naukowcy.

Zaburzenia nastroju od dawna są uznawane za jedną z głównych przyczyn nieprawidłowego funkcjonowania. Zakłócają nasze samopoczucie i zdolność do uczestniczenia w życiu społecznym, często prowadzą do problemów ze zdrowiem fizycznym, a nawet chorób przewlekłych. Zaburzenia te leczy się głównie lekami, ale w ostatnich latach dużym zainteresowaniem w kwestii regulacji nastroju cieszą się również diety.

“Dowiedziono, że niektóre składniki diety obniżają lęk i depresję, a także mogą poprawiać jakość życia. Na nasz nastrój w szczególności mogą oddziaływać produkty zawierające kakao, takie jak ciemna czekolada" - mówią badacze.

Naukowcy z Narodowego Uniwersytetu Seulskiego i Chungnam National University (oba w Korei Południowej) postanowili sprawdzić, czy uznawana od dawna za jeden z lepszych elementów diety gorzka czekolada ma korzystny wpływ na funkcjonowanie bakterii jelitowych, które z kolei mogą prowadzić do poprawy nastroju.

Badacze przeprowadzili badanie kliniczne na 48 dorosłych osobach w wieku między 20 a 30 r.ż. Rekruterzy spożywali dziennie 30 g czekolady zawierającej 85 lub 70 proc. kakao. Losowa grupa badanych nie spożywała jej wcale. Rekruterzy zapisywali też rodzaje, ilości, składniki i metody przygotowywania posiłków własnych, które spożywali w losowych dniach. Stan nastroju badanych mierzono za pomocą Positive and Negative Affect Schedule (PANAS) - narzędzia badawczego pozwalającego oceniać nastrój danego dnia. Całe badanie trwało 3 tygodnie.

Wyniki wykazały, że spożywanie codzienne gorzkiej czekolady o 85 proc. zawartości kakao znacznie zredukowało złe samopoczucie badanych. Nie zauważono tej zależności u osób, które spożywały czekoladę z 70 proc. zawartością kakao. Również różnorodność mikrobiologiczna jelit była znacznie bardziej urozmaicona wśród osób, które spożywały czekoladę z większą zawartością kakao.

“Zauważyliśmy, że w jelitach osób jedzących gorzką czekoladę z 85 proc. zawartością kakao wzrosła liczba bakterii, które m.in. regulują wagę, zmniejszają ryzyko otyłości i pomagają zwalczać choroby bakteryjne. U tych osób zredukowała się też ilość bakterii, które odpowiadają za podtrzymywanie stanów zapalnych” – mówią autorzy.

Według badaczy, ich odkrycia sugerują, że ciemna czekolada może mieć działanie prebiotyczne, o czym świadczy jej zdolność do restrukturyzacji różnorodności i obfitości bakterii jelitowych. “W ten sposób ciemna czekolada może poprawiać negatywne stany emocjonalne poprzez oś jelitowo-mózgową” - podsumowują naukowcy.

źródło: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0955286321002746 (PAP)

Agnieszka Niewińska - Lewicka

anl/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera