Gorzka czekolada jednak nie poprawia widzenia?

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Zwolennikom czekolady to się nie spodoba, ale najnowsze badania sugerują, że choć gorzka czekolada zawiera korzystne dla zdrowia składniki, to po jej spożyciu wzrok nie poprawia się. Piszą o tym niemieccy specjaliści na łamach JAMA Ophthalmology.

Najpierw był optymizm. W 2018 r. specjaliści University of the Incarnate Word Rosenberg School of Optometry w San Antonio poinformowali, że przeprowadzili badania na grupie 30 osób. Okazało się wtedy, że po zjedzeniu 47-gramowego batona gorzkiej czekolady o zawartości 72 proc. kakao, już po kilku godzinach poprawia się wzrok.

Wskazywały na to badania, jakie przeprowadzono wśród 30 ochotników średnio w wieku 26 lat. Ich zdolności widzenia analizowano na różne sposoby: pod kątem postrzegania kontrastu i kolorów, efektów rozpraszania, umiejętności strzeleckich i za pomocą elektrodiagnostyki.

Te zachęcające badania postanowili powtórzyć specjaliści z Uniwersytetu Ludwiga Maximiliana w Monachium, jednak nie wypadły one już tak dobrze. Po dwóch godzinach od podania 20 gram ciemnej czekolady nie udało się stwierdzić lepszego ukrwienia siatkówki ani lepszego widzenia. Tym razem badaniami objęto 22 osoby od 20. do 62. roku życia, które nie miały żadnych kłopotów ze wzrokiem.

Podana im czekolada zawierała 400 mg flawonoidów, związków korzystnych dla zdrowia o działaniu antyoksydacyjnym, a także rozszerzających naczynia krwionośne. Ponieważ substancje te chronią przed chorobami sercowo-naczyniowymi, to mogą również zmniejszać ryzyko związanego z wiekiem zwyrodnienia plamki żółtej.

Niemieccy specjaliści pod kierunkiem dr. Jacoba Siedleckiego podawali czekoladę dwóm grupom ochotników: jedna przez tydzień spożywała ciemną czekoladę, a druga – mleczną (o zawartości 5 mg flawonoidów). Po tygodniu ci, którzy otrzymywali mleczną czekoladę, o mniejszej zawartości flawonoidów, tym razem mogli się objadać gorzką.

Badane osoby poddawane były testom na ostrość widzenia, ich oczy były też skanowane najnowszymi aparatami, nie stwierdzono jednak poprawy widzenia. Nie udało się nawet stwierdzić, że gorzka czekolada rozszerza naczynia siatkówki oka poprawiając jej ukrwienie. Nie miało przy tym znaczenia jaką czekoladę spożywały badane osoby – gorzką czy mleczną.

Dr Siedlecki tłumaczy, że badanie przeprowadzono na małej grupie osób, która mogła być niewystarczająca. Poza tym nie można wykluczyć – dodaje – że spożywanie czekolady w dłuższym okresie może korzystnie wpływać na zdolność widzenia.

Dr Gareth Lema z New York Eye and Ear Infirmary of Mount Sinai w rozmowie z Reutersem zażartował, że lubi czekoladę i jest rozczarowany wynikami badań specjalistów z Monachium. Jego zdaniem, w obu badaniach wzięto pod uwagę zbyt krótki okres obserwacji. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Vespa velutina. Fot. Adobe Stock

    Kolejny gatunek azjatyckiego szerszenia pojawił się w Europie

  • Obraz gwiazdy WHO G64 w Wielkim Obłoku Magellana. Po lewej rzeczywisty obraz uzyskany dzięki interferometrii, a po prawej opracowana na jego podstawie wizja artystyczna. Do obserwacji wykorzystano interferometr VLTI należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Źródło: ESO/K. Ohnaka et al., L. Calçada.

    Uzyskano pierwszy szczegółowy obraz gwiazdy spoza Drogi Mlecznej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera