Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
16.11.2021 aktualizacja 16.11.2021

Ruszył konkurs STEM PW dla uczniów szkół średnich

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Licealiści i uczniowie techników zainteresowani naukami ścisłymi mogą wziąć udział w ogólnopolskim konkursie w ramach projektu edukacyjnego STEM PW. Nagrodą główną są indeksy na wybrane kierunki Politechniki Warszawskiej. Laureaci jednej z poprzednich edycji konkursu zbudowali i zaprezentowali swojego robota na arenie międzynarodowej w Stambule.

Ogólnopolski konkurs dla uczniów zainteresowanych naukami ścisłymi, technologią, inżynierią, matematyką już po raz trzeci organizują: Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej (WEiTI PW); XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Czackiego w Warszawie i Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie.

Jak poinformowali organizatorzy, podczas naukowych zmagań uczestnicy będą nie tylko rozwiązywane testy i zadania, ale również konstruować i programować prawdziwe układy elektroniczne w laboratoriach PW.

Małgorzata Biszczuk, nauczyciel informatyki z XXVII LO im. Tadeusza Czackiego, pomysłodawczyni projektu podkreśliła, że to jedyne znane jej „dostępne dla uczniów szkół średnich naukowe zmagania, które realizowane są w specjalistycznych laboratoriach szkół wyższych”.

Konkurs STEM PW składa się z trzech etapów. W pierwszym, który odbędzie się w grudniu w szkołach, uczniowie będą rozwiązywać zadania testowe. Najlepsi, którzy zakwalifikują się do międzyszkolnych zmagań, wezmą w nich udział w styczniu na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej (WEiTI PW) i w Ośrodku Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie.

„Zmaganiom uczniów towarzyszy przygotowany przez akademików program skierowany bezpośrednio dla nauczycieli. To unikatowe miejsce wymiany doświadczeń i zdobywania wiedzy, jak można uatrakcyjnić prowadzenie zajęć z nauk ścisłych. W toku burzliwych dyskusji i inspirujących zajęć narodziły się m.in. koła zainteresowań czy szkolne laboratoria, które funkcjonują do dziś” - podkreślają organizatorzy w informacji prasowej.

Dr Sławomir Szostak, koordynator konkursu STEM PW, na co dzień zastępca dyrektora ds. dydaktycznych Instytutu Mikroelektroniki i Optoelektroniki WEiTI PW, podkreślił, że konkurs wyróżnia trzeci etap, czyli zadanie praktyczne wymagające zaprogramowania systemu mikroprocesorowego. Ten etap odbędzie się w marcowy weekend w laboratoriach PW.

„Uczestnicy zakwalifikowani do III etapu, po wcześniejszym odbyciu całodniowych warsztatów na PW prowadzonych przez naszych doktorantów i pracowników, otrzymują prawdziwie inżynierskie zadanie – zaprojektowania, zbudowania, zaprogramowania i uruchomienia systemu mikroprocesorowego” - podkreślił Szostak.

Dr Jan A. Wierzbicki, dyrektor Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie, podkreślił, że „w obecnym czasie, w którym dominacja wszelkich technologii w życiu każdego człowieka stała się codziennością, jest bardzo ważne, aby uczniowie stawali się jej twórcami, a nie biernymi odbiorcami”, a konkurs STEM daje właśnie taką okazję.

„Umożliwia on uczniom rozbudowanie ich dotychczasowej wiedzy i umiejętności informatycznych oraz rozwija kreatywność, uczy samokształcenia zgodnie z ideą uczenia się przez całe życie” – dodał Wierzbicki, cytowany w informacji prasowej organizatorów.

W poprzednich edycjach projektu edukacyjnego STEM PW wzięło udział ponad dwa tysiące uczniów z blisko stu szkół z całej Polski.

Jak podkreślili organizatorzy, dzięki projektowi edukacyjnemu STEM PW, zespół RaByte miał szansę wziąć udział w międzynarodowym konkursie robotycznym FIRST Robotics Competition.

„Członkami zespołu byli uczniowie, którzy brali udział w konkursie STEM z sukcesami. Wsparcie jakie otrzymali pozwoliło im zrealizować młodzieńcze marzenia i w marcu 2020 r. zaprezentować się na arenie w Stambule z zaprojektowanym i zbudowanym od podstaw robotem” - podkreśliła Małgorzata Biszczuk, cytowana w informacji prasowej organizatorów. Mentorami drużyny byli wykładowcy WEiTI PW, którzy w ramach wolontariatu pomagali im w pokonywaniu technicznych trudności związanych z przygotowaniem robotów do międzynarodowych zmagań.

Partnerami tegorocznej edycji projektu edukacyjnego STEM PW są: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Stowarzyszenie Elektryków Polskich, Perspektywy, Radio Naukowe, ProScience, a działania wspiera Wiktor Niedzicki.

Więcej informacji, harmonogram i regulamin konkursu dostępne są tutaj: https://stem.pw.edu.pl/

Nauka w Polsce - PAP

amk/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024