Uczelnie i instytucje

Skurkiewicz o "Legii Akademickiej": W roku akademickim 2021/2022 będę trzy moduły: podstawowy, podoficerski i oficerski

 04.11.2021. Sekretarz stanu w MEiN Włodzimierz Bernacki (P) oraz sekretarz stanu w MON Wojciech Skurkiewicz (L) podczas konferencji prasowej „Legia Akademicka” – inauguracja V edycji projektu MEiN, 4 bm. w Warszawie. PAP/Tomasz Gzell
04.11.2021. Sekretarz stanu w MEiN Włodzimierz Bernacki (P) oraz sekretarz stanu w MON Wojciech Skurkiewicz (L) podczas konferencji prasowej „Legia Akademicka” – inauguracja V edycji projektu MEiN, 4 bm. w Warszawie. PAP/Tomasz Gzell

W roku akademickim 2021/2022 w projekcie "Legia Akademicka" będą trzy moduły: podstawowy, podoficerski i oficerski – poinformował w czwartek wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz. "Legia Akademicka" to projekt skierowany do studentów zainteresowanych pełnieniem służby zawodowej.

Wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz oraz wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki poinformowali w czwartek, że w roku akademickim 2021/2022 będzie realizowana V edycja projektu "Legia Akademicka".

Projekt jest adresowany do wszystkich uczelni. Dzięki niemu, mówił Skurkiewicz: "wszyscy ci, którzy mają takie przywiązanie do ojczyzny, patriotyczne, a chcieliby by być może w przyszłości służyć ojczyźnie, mogą się realizować". Bernacki dodał, że projekt skierowany jest do wszystkich studentów i studentek, nie zawęża się do żadnych kierunków studiów.

Projekt realizowany jest od 2017 r. "Dziś realizowany jest w blisko 70 uczelniach w całym kraju. Otwieramy trzy komponenty w tym zakresie: podstawowy, podoficerski i oficerski" – poinformował Skurkiewicz. Przypomniał, że w minionym roku akademickim moduł oficerski realizowany był w formie pilotażu. "Od tego roku chcemy go realizować w formie rozbudowanej" – zapowiedział.

Podał, że dzięki pilotażowi modułu oficerskiego zyskano 46 oficerów rezerwy. "W tym roku zamierzamy przeszkolić w tym obszarze do 250 studentów" – wskazał wiceminister obrony.

Bernacki poinformował zaś, że w ramach projektu "Legia Akademicka" przeszkolono teoretycznie ponad 16 tys. osób, a praktycznie ok. 9 tys.

Jak informuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, o realizację zadania mogą ubiegać się uczelnie nadzorowane przez ministra edukacji i nauki, w tym uczelnie publiczne oraz uczelnie niepubliczne, które w roku akademickim 2020/2021 kształcą co najmniej 200 studentów na studiach stacjonarnych. Zgłoszenia do udziału w przedsięwzięciu można składać do 20 listopada 2021 r. Przesyłają je rektorzy lub osoby przez nich upoważnione.

Na ten cel w roku akademickim 2021/2022 MEiN planuje przeznaczyć 1 mln zł.

"Legia Akademicka" obejmuje dwie części szkolenia: teoretyczną – realizowaną przez uczelnie zgodnie z opracowanym przez ministra obrony narodowej programem szkoleniowym (zajęcia prowadzone są przez wykładowców, w tym wykładowców z jednostek wojskowych; mogą być prowadzone w formie e-learningu); praktyczną, czyli ćwiczenia wojskowe w jednostkach wojskowych – organizowaną przez ministra obrony narodowej.

Część teoretyczna jest realizowana w modułach: podstawowym (15 godzin) – 13 godzin to szkolenie programowe i dwugodzinny egzamin, podoficerski (15 godzin) – 13 godzin szkolenie programowe i dwugodzinny egzamin. Moduł oficerski dotyczy studentów, którzy ukończyli moduł podoficerski w poprzednich edycjach programu.

Nabór do modułu oficerskiego prowadzi komisja powołana przez dyrektora Biura ds. Programu "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej" w MON. Kandydaci na oficerów szkolenie teoretyczne i praktyczne odbywają w wakacje. Łącznie to 47 dni szkoleniowych zakończonych egzaminem.

Jak wskazał Skurkiewicz, "Legia Akademicka" to wyjście naprzeciw realizacji planów i działań kierownictwa resortu obrony narodowej.

"Minister Mariusz Błaszczak wielokrotnie mówił o zwiększaniu liczebności polskiej armii, liczebności polskiego wojska i to jest jeden z elementów, również wsparcia" – powiedział.

"Legia Akademicka" nawiązuje do ochotniczej formacji wojskowej utworzonej 11 listopada 1918 r. z młodzieży studenckiej uczelni warszawskich – noszącej właśnie taką nazwę, przeformowanej później w 36 Pułk Piechoty Legii Akademickiej. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Święta polskich polarników: w ciemnościach niekończącej się nocy i słońcu antarktycznego lata

  • Fot. Adobe Stock

    12 mln zł na projekty dla studentów. Perły nauki II wybrane

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera