Warszawa, 09.01.2026. Wicepremier, minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz (P) oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek (L) podczas podpisania porozumienia w sprawie realizacji ochotniczego szkolenia wojskowego studentów i absolwentów uczelni wyższych w Szkołach Legii Akademickiej, 9 bm. w siedzibie Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. PAP/Radek Pietruszka

Szef MON: ponad 22 tys. studentów zostało żołnierzami w ramach Legii Akademickiej

Ponad 22 tys. studentów zostało żołnierzami w ramach programu Legii Akademickiej – poinformował w piątek wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz po podpisaniu z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego nowego porozumienia w sprawie tej inicjatywy.

  • 20.09.2022 PAP/Lech Muszyński
    Student

    Trwa nabór do ministerialnego projektu "Legia Akademicka"

    Do piątku 15 marca uczelnie mogą zgłaszać chęć udziału w projekcie "Legia Akademicka", organizowanym przez ministrów: obrony narodowej oraz nauki. W ramach programu studenci i absolwenci będą mogli odbyć ochotnicze szkolenia wojskowe.

  • 20.07.2019 PAP/Marcin Bielecki

    MEiN: do 10 lutego uczelnie mogą zgłaszać się do VI edycji Legii Akademickiej

    Do 10 lutego br. uczelnie publiczne I niepubliczne mogą zgłaszać swój udział w VI edycji Legii Akademickiej – przypomniało we wtorek Ministerstwo Edukacji i Nauki.

  • 20.07.2019 PAP/Marcin Bielecki
    Student

    Ponad 500 studentów z Legii Akademickiej złoży przysięgę wojskową

    Ponad 500 studentów uczestniczących w programie ochotniczych szkoleń wojskowych Legia Akademicka złoży w sobotę przysięgę po zakończeniu szkolenia, blisko połowa z nich to kobiety – poinformował rzecznik Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji ppłk Waldemar Krzyżanowski.

  • Fot. PAP/Marcin Bielecki 20.07.2019.
    Student

    Szkolenie praktyczne Legii Akademickiej ukończyło ponad 16 tys. studentów

    Od początku programu ochotniczego szkolenia wojskowego Legia Akademicka z 2017 r. szkolenie praktyczne ukończyło ponad 16 tys. studentów. Zainteresowanie programem jest co roku bardzo duże, a szkolenie praktyczne odbywa się w jednostkach wojskowych - przekazało PAP MEiN.

  • 07.02.2020. Na zdjęciu Włodzimierz Bernacki. PAP/Mateusz Marek

    Bernacki: trwa nabór do 5. edycji "Legii Akademickiej"

    W dotychczasowych czterech edycjach "Legii Akademickiej" teoretycznie przeszkolono ponad 16 tys. studentów. Szkolenie praktyczne ukończyło i złożyło przysięgę wojskową ok. 9 tys. osób - poinformował wiceminister edukacji i nauki Włodzimierz Bernacki. Przypomniał, że trwa nabór do 5. edycji.

  •  04.11.2021. Sekretarz stanu w MEiN Włodzimierz Bernacki (P) oraz sekretarz stanu w MON Wojciech Skurkiewicz (L) podczas konferencji prasowej „Legia Akademicka” – inauguracja V edycji projektu MEiN, 4 bm. w Warszawie. PAP/Tomasz Gzell

    Skurkiewicz o "Legii Akademickiej": W roku akademickim 2021/2022 będę trzy moduły: podstawowy, podoficerski i oficerski

    W roku akademickim 2021/2022 w projekcie "Legia Akademicka" będą trzy moduły: podstawowy, podoficerski i oficerski – poinformował w czwartek wiceminister obrony narodowej Wojciech Skurkiewicz. "Legia Akademicka" to projekt skierowany do studentów zainteresowanych pełnieniem służby zawodowej.

  • Fot. PAP/Leszek Szymański 12.08.2019

    Legia Akademicka – zajęcia wojskowe dla ochotników na 60 uczelniach

    60 uczelni w całym kraju przystąpi do programu Legia Akademicka, który szkoli ochotniczo studentów chcących zostać żołnierzami – poinformowało Biuro do spraw Programu "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej".

  • Fot. Fotolia
    Student

    Na Politechnice Koszalińskiej zainaugurowano drugą edycję Legii Akademickiej

    52 studentów rozpocznie w kwietniu na Politechnice Koszalińskiej szkolenie teoretyczne w ramach drugiej edycji Legii Akademickiej. W czwartek na uczelni odbyła się uroczysta inauguracja projektu.

  • Wiceminister obrony narodowej Michał Dworczyk (L) oraz wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Aleksander Bobko (P) podczas uroczystości podpisania, w imieniu ministrów konstytucyjnych, prozumienia w sprawie realizacji pilotażowego programu ochotniczego szkolenia studentów – pn. „Legia Akademicka”, 21 bm. w MON w Warszawie. Fot. PAP/Rafał Guz 21.08.2017

    Dobrowolne szkolenia wojskowe dla studentów-od nowego roku akademickiego

    Bezpłatne, dobrowolne szkolenia wojskowe dla studentów przygotowane przez resorty: nauki i obrony ruszą na wyższych uczelniach już w nowym roku akademickim. Porozumienie w sprawie powołania "Legii Akademickiej" podpisano w poniedziałek.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera