Zanieczyszczenie atmosfery może być przyczyną silniejszych burz

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Zwiększona ilość związanych z ludzką działalnością zanieczyszczeń w atmosferze może prowadzić do podwyższonej wilgotności powietrza, co tłumaczyłoby coraz gwałtowniejsze burze – sugerują naukowcy na łamach “Science”.

Prowadzone na całym świecie obserwacje ujawniły wpływ aerozoli na pogodę, w tym ich zdolność do wzmacniania zachodzącej w dużych chmurach burzowych konwekcji (przenoszenia ciepła na skutek przemieszczania się mas cieczy lub gazów). W rezultacie prądy wstępujące są silniejsze, burze przybierają większe rozmiary, a ich skutki są bardziej dotkliwe.

Wcześniejsze badania sugerowały dwa mechanizmy, poprzez które stężenia aerozolu mogą wpływać na intensywność konwekcji - oba polegają na uwalnianiu utajonego ciepła do atmosfery, gdy wilgoć w chmurach skrapla się („faza ciepła”) lub zamarza („faza zimna”), co ułatwiają unoszące się w powietrzu cząsteczki. Część tych cząsteczek stanowią zanieczyszczenia spowodowane przez człowieka.

Jednak związek pomiędzy aerozolami a zwiększoną konwekcją pozostaje niejasny i stanowi główną przeszkodę w zrozumieniu obecnych i przyszłych poważnych zagrożeń pogodowych. Aby rozwiązać ten problem, Tristan Abbot i Timothy Cronin z American Association for the Advancement of Science wykorzystali System Modelowania Atmosferycznego (SAM), model atmosferyczny, który może szczegółowo symulować procesy zachmurzenia, w tym interakcje chmura-aerozol.

Chociaż wyniki pokazały, że symulacje w wysokiej rozdzielczości mogą odtworzyć obserwowany związek między aerozolami a konwekcją, Abbott i Cronin odkryli, że żaden z wcześniej proponowanych mechanizmów nie może w pełni wyjaśnić tego ożywienia. Autorzy oferują trzecią możliwość: wysokie stężenia aerozoli zwiększają wilgotność środowiska, wytwarzając więcej chmur, które mogą mieszać więcej skondensowanej wody z otaczającym powietrzem. Ponieważ wilgotne powietrze sprzyja silniejszym prądom wstępującym, konwekcja atmosferyczna może się nasilić, powodując ożywione burze.

Lepsze poznanie mechanizmów związanych z powstawaniem burz powinno pozwolić dokładniej przewidywać ich występowanie i skutki, szczególnie w obszarach tropikalnych, gdzie powietrze zawiera dużo aerozoli.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera