
Powstała pierwsza mapa, która dokumentuje występowanie tysięcy gatunków pszczół na całej Ziemi. Wyniki badań opublikowano w piśmie „Current Biology”.
Na Ziemi żyje ponad 20 tys. gatunków pszczół. Niewiele dotąd było wiadomo o ich dokładnym rozmieszczeniu na całej planecie. Najnowsze wyniki badań, opartych na obserwacjach terenowych, dokumentują występowanie gatunków i ich siedlisk. W stworzonej bazie danych znajduje się ponad sześć mln pozycji.
Naukowcy potwierdzają, że więcej gatunków pszczół występuje na półkuli północnej niż południowej, a także więcej w środowiskach o klimacie umiarkowanym i suchym niż w zwrotnikowym.
„Jest więcej gatunków pszczół niż ptaków i ssaków razem wziętych” - opisuje członek zespołu, John Ascher z Narodowego Uniwersytetu Singapuru.
Jak dodaje, największa różnorodność pszczół występuje w Stanach Zjednoczonych, ponadto duże połacie Afryki i Bliskiego Wschodu obfitują w pszczele gatunki.
Co ciekawe, mniej gatunków pszczół występuje w dżungli, więcej zaś w suchym, bezdrzewnym środowisku. Drzewa dostarczają pszczołom mniej pożywienia niż nisko rosnące rośliny.
„Kiedy na pustyni pada, pokrywa się ona dywanem kwiatów” – tłumaczy główny autor, Michael Orr z Chińskiej Akademii Nauk.
Naukowcy zauważają, że w wielu rejonach świata zapylanie, a więc pomyślność zbiorów, zależy od lokalnych gatunków pszczół, nie zaś od pszczoły miodnej. Dlatego wiedza o rozmieszczeniu rodzimych gatunków może okazać się kluczowa również z punktu widzenia gospodarki.
Więcej tutaj. (PAP)
krx/ jjj/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.