Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
26.08.2020 aktualizacja 26.08.2020

Studenci wspólnie z wykładowcą napiszą książkę o Azji

Źródło: Adobe Stock Źródło: Adobe Stock

Publikacja opisująca działania Unii Europejskiej w Azji powstanie we współpracy prof. Tomasza Kamińskiego z Uniwersytetu Łódzkiego z jego studentami. Wykładowca proponuje studentom także gry symulacyjne i wyprawy naukowe oraz uczenie się poprzez prowadzenie własnych badań naukowych.

Na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ ruszają trzyletnie zajęcia dotyczące relacji Unii Europejskiej i Azji. Zajęcia poprowadzi prof. Tomasz Kamiński z Katedry Studiów Azjatyckich. Wśród jego innowacyjnych metod dydaktycznych jest organizowana co roku gra symulacyjna, która umożliwia studentom wcielenie się rolę przywódców obradujących w ramach Rady Europejskiej. Będą oni dyskutować o wyzwaniach dla UE związanych z Azją. Wykładowca będzie także organizował wizyty studyjne za granicą.

Sztandarowym rezultatem projektu będzie książka, która powstanie we współpracy ze studentami studiów magisterskich. Publikacja będzie prezentować wyniki badań profesora i samych studentów. Młodzi badacze będą analizować działania Unii Europejskiej w Azji w obszarach: rozwoju (w tym urbanizacji), zmian klimatycznych oraz społeczeństwa obywatelskiego.

„Wyniki badań studentów będą prezentowane podczas seminariów organizowanych na azjatyckich uczelniach współpracujących z UŁ. Co roku grupa kilku studentów pojedzie w tym celu ze mną na kilkudniową wizytę studyjną do jednego z krajów Azji Południowo-Wschodniej” – mówi prof. Kamiński.

Moduł współpracy unijno-azjatyckiej zostanie też wprowadzony na studiach licencjackich, na przedmiotach dotyczących integracji europejskiej.

Jak informuje Uniwersytet Łódzki, innowacje dla studentów finansowane są z projektu „Europa jako aktor w Azji” finansowanego przez Komisję Europejską. Jest to już drugi projekt finansowany z programu Jean Monnet Modules realizowanym w Katedrze Studiów Azjatyckich. Poprzedni zaowocował dwiema publikacjami, również przygotowanymi wspólnie ze studentami.

Obie książki: „Pytania o Unię Europejską. Vademecum dla młodzieży” oraz „Polityka Unii Europejskiej wobec partnerów azjatyckich” można bezpłatnie pobrać ze strony Wydawnictwa Uniwersytetu Łódzkiego https://wydawnictwo.uni.lodz.pl

PAP – Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024