![Źródło: Adobe Stock](/sites/default/files/styles/strona_glowna_slider_750x420/public/202502/50839598_50839508.jpg.webp?itok=teFqJ735)
Pomoc w nauce jęz. polskiego, warsztaty poetyckie czy autorskie wykłady z wiedzy o polskiej literaturze - to tylko niektóre formy współpracy z Polonią australijską, jaką w ramach projektu dofinansowanego przez resort nauki rozwijają naukowcy z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego.
Naukowcy Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, w ramach projektu "Badania nad literaturą polską jako narzędzie wspierające integrację Polonii australijskiej" dotowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW), nawiązali współpracę ze środowiskiem Polonii australijskiej, przede wszystkim ze stanu Nowa Południowa Walia, gdzie znajduje się jedno z najliczniejszych skupisk Polaków żyjących na obczyźnie.
"Pracownicy UŁ służą pomocą w kwestiach związanych z nauczaniem języka polskiego, organizowaniem edukacji dla dzieci polskich w Australii, szerzeniem poprawności językowej, a w efekcie podtrzymaniem więzi z Polską i integracją środowiska polonijnego. W każdym miesiącu przeprowadzimy 12 godzin zdalnych konsultacji dotyczących tych kwestii. Prowadzone będą przez dydaktyków, glottodydaktyków i językoznawców, dostępnych za pośrednictwem naszego australijskiego partnera – Australian Polish Chamber of Commerce" – poinformował kierujący projektem dr hab. Tomasz Cieślak z Instytutu Filologii Polskiej i Logopedii UŁ.
W ramach projektu organizowane są cykliczne, otwarte warsztaty poetyckie, podczas których uczestnicy rozmawiają o swojej twórczości. Chętni mogą też brać udział w warsztatach prozatorskich na temat utworów epickich, dawnych i współczesnych autorów, wskazanych przez polonijnych czytelników. Co miesiąc odbywają się dyskusje o książkach w jednym z klubów literackich Sydney oraz organizowane są spotkania z polskimi pisarzami i poetami.
Z myślą o rodakach w Australii łódzcy filolodzy przygotowali cykl autorskich wykładów z wiedzy o polskiej literaturze i kulturze. W planie jest stworzenie 50 wideocastów, przygotowanych przez naukowców z Instytutu Filologii Polskiej i Logopedii UŁ, poświęconych rozmaitym zagadnieniom z zakresu literatury polskiej – od doby staropolskiej po czasy najnowsze.
Wszystkie formy aktywności w programie odbywają się w trybie zdalnym, w godzinach wieczornych według czasu Nowej Południowej Walii, w dni powszednie, soboty i niedziele.
Projekt rozpoczął się w grudniu ubiegłego roku i potrwa do końca listopada 2026 roku. Jest współfinansowany kwotą ponad 300 tys. zł przez MNiSW w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki II.(PAP)
agm/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.