Uczelnie i instytucje

Uniwersytet Trzeciego Wieku uruchomił zdalną naukę dla każdego

Widok na bazylikę Mariacką w Gdańsku, PAP/Adam Warżawa 22.03.2017
Widok na bazylikę Mariacką w Gdańsku, PAP/Adam Warżawa 22.03.2017

W czasie epidemii słuchacze Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku mogą zdalnie uczestniczyć w wykładach, warsztatach czy wspólnym oglądaniu filmów. Wiele materiałów jest przy tym ogólnie dostępnych.

Ograniczenia związane z kwarantanną to duże wyzwanie także dla seniorów - zauważają organizatorzy Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Osoby starsze często chcą być aktywne, a wirus jest dla nich szczególnie groźny. Po zawieszeniu wykładów na UG nauczyciele akademiccy i współpracownicy GUTW postanowili więc przygotować zajęcia zdalne.

Dzięki wsparciu wielu osób, m.in. prof. Arnolda Kłonczyńskiego - prorektora ds. Studenckich i Kształcenia, prof. Beaty Możejko, prof. Błażeja Śliwińskiego, dr Agnieszki Kiejziewicz, dr Edyty Bonk, Waldemara Borzestowskiego czy znawcy opery Jerzego Snakowskiego - powstało ponad trzydzieści różnego rodzaju wykładów, zajęć i prezentacji do oglądania, słuchania i czytania.

Wykłady dotyczą m.in. sztuki jedzenia i picia w średniowieczu, historii Gdańska, opery, historii i kultury Japonii (również tej współczesnej). Na filmach warsztatowych można np. poznać obsługę komputera.

Materiały zamieszczane są na stronie GUTW oraz na profilu Facebookowym. Mogą z nich korzystać wszyscy, nie tylko słuchacze uniwersytetu trzeciego wieku.

Wyłącznie do słuchaczy GUTW skierowana jest natomiast oferta nauki języka hiszpańskiego, powtórzenia materiału, a także konkurs związany z wykładami oraz prawniczymi sentencjami łacińskimi przygotowanymi przez prof. Jerzego Zajadło.

Liczne maile zwrotne świadczą o dużym zainteresowaniu inicjatywą - informuje rzeczniczka Uniwersytetu Gdańskiego w materiale przesłanym PAP.

"Dla słuchaczy Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego na naszym uniwersytecie udział w wykładach oraz codziennych zajęciach to nie tylko zdobywanie i poszerzanie wiedzy z różnych dziedzin, ale także możliwość kontaktów i współuczestnictwa we wspólnocie" - zwraca uwagę Magdalena Nieczuja – Goniszewska, kierownik biura GUTW UG. Dodaje, że emerytura, śmierć współmałżonka, wyjazd dzieci za granicę są często powodem zamknięcia się starszych osób w czterech ścianach, co prowadzi do wykluczenia społecznego.

„Do tej pory, dzięki uczestnictwie w zajęciach Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, seniorzy mogli nie tylko wysłuchać interesujących wykładów, ale także wziąć udział w wyjazdach, np. do Stacji Morskiej UG w Helu czy śladami Mennonitów po Żuławach, albo zwyczajnie spotkać się z innymi słuchaczami na kawie po zajęciach. Bardzo się cieszymy, że dzięki zdalnym wykładom, przygotowanym specjalnie dla seniorów, mogą nadal utrzymywać swoją aktywność i kontakty z innymi uczestnikami” - dodaje.

Do Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przystąpiło już ponad 1500 osób. To największa tego typu organizacja dla osób w wieku 60+ w Trójmieście. Utrzymuje się z wpłat uczestników.

Więcej informacji na stronie GUTW https://gutw.ug.edu.pl/

Nauka w Polsce - PAP

mat/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Koji Murata, twórca drewnianego satelity, z wykładem na seminarium CBK PAN

  • fot. materiały prasowe

    Pokaz "2001: Odysei kosmicznej" z komentarzem naukowym - we wtorek w Krakowie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera