Wielkie Pytania w Nauce: Jak być szczęśliwą istotą seksualną?

Źródło: Fotolia
Źródło: Fotolia

O seksualności człowieka będą mówili 19 lutego w Rzeszowie prof. Zbigniew Lew-Starowicz oraz o. dr Ksawery Knotz. Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie zaprasza do Filharmonii Podkarpackiej na kolejną odsłonę cyklu „Wielkie Pytania w Nauce”. Relacja ze spotkania będzie dostępna w sieci.

W czasie spotkania naukowcy zostaną zapytani m.in. o to, jak być szczęśliwą istotą seksualną oraz jak należy rozumieć seksualność w świetle etyki chrześcijańskiej? Na czym polega magia cyberseksu? I co zrobić by seks był źródłem wielkiej radości, ale nie problemów; stanowił o sile człowieka, a nie był przyczyną jego słabości.

Zdaniem organizatorów spotkania, seksualność to niezwykle ważny obszar naszego życia. "Jest źródłem satysfakcji i przyjemności, ale bywa również przyczyną frustracji i niepokoju, powodem do wstydu lub nawet traumy. Wiąże się przede wszystkim ze sferą intymną, ale stanowi też obiekt analiz społecznych i politycznych. (...) każda epoka na temat ludzkiej seksualności tworzy swoją własną narrację, w której mieszają się zarówno prawdy, jak i mity" - czytamy na stronie wydarzenia

Udział w spotkaniu jest bezpłatny, osoby, które nie mogą uczestniczyć w wykładzie, będą mogły w późniejszym terminie obejrzeć relację ze spotkania tutaj. Uczelnia publikuje filmy z wszystkich dotychczasowych edycji, m.in. wykład prof. Jerzego Bralczyka "Jak mówić, żeby nas słuchano". Fragmenty tego wystąpienia były masowo udostępniane w serwisach społecznościowych, zyskując status "viral posts".

„Seksualność człowieka - prawdy i mity” - to spotkanie, które ma rozwiać "wiele fałszywych mitów, błędnych wyobrażeń i groźnych przekłamań na temat intymnych relacji". Jak tłumaczą organizatorzy - nauka, kultura, jak i religia przez wieki rozpatrywały płciowość człowieka jedynie w sztywnych kategoriach normy i patologii, spychając dążenie do wiedzy na temat ludzkiej seksualności do empirycznego podziemia. W konsekwencji seks stał się zagadnieniem kontrowersyjnym, wywołującym poczucie winy oraz wstydu, jednym z większych tabu w historii ludzkości.

Nawet zdefiniowanie pojęcia seksualności nie jest proste. Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że zdrowie seksualne stanowi połączenie biologicznej, emocjonalnej, intelektualnej i społecznej sfery życia. Jest ono konieczne do pozytywnego rozwoju osobowości, komunikacji i miłości. Nie da się go odseparować od emocji, poglądów, kultury, religii, nauki, opinii, relacji, bodźców, które wpływają na to, kim jesteśmy tu i teraz.

Prof. Zbigniew Lew-Starowicz oraz o. dr Ksawery Knotz zamierzają poddać krytycznej ocenie mity i stereotypy na temat seksualności człowieka i związków, które powstały na przestrzeni wieków. Niektóre już się zdezaktualizowały, inne nigdy nie były prawdą. Pojawiły się też nowe poglądy i badania, a tematyka seksualności coraz mocniej przebija się do sfery publicznej.

Cykl „Wielkie Pytania w Nauce” organizowany jest przez WSPiZ w Rzeszowie od 2016 r. Partnerem merytorycznym IV edycji cyklu „Wielkie Pytania w Nauce” jest „Tygodnik Powszechny”, spotkania dofinansowane są ze środków Fundacji PZU.

Wykład rozpoczyna się 19 lutego br., o godzinie 17.00. w Filharmonii Podkarpackiej.

PAP - Nauka w Polsce, Karolina Duszczyk

kol/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    CBOS: młode osoby najczęściej doświadczają samotności

  • Źródło: Adobe Stock

    Dwóch laureatów i wyróżnienie w II edycji Konkursu im. Ewy Bieńkowskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera