Ministerstwo Edukacji i Nauki

21.05.2022
PL EN
03.12.2019 aktualizacja 03.12.2019

Gowin o laureatach Diamentowego Grantu: to elita polskiej nauki

Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas gali wręczenia Diamentowych Grantów w Centrum Nauki Kopernik. PAP/Radek Pietruszka 3.12.2019 Minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas gali wręczenia Diamentowych Grantów w Centrum Nauki Kopernik. PAP/Radek Pietruszka 3.12.2019

Grupa ponad osiemdziesięciu znakomitych, młodych naukowców, którzy otrzymali Diamentowy Grant jest elitą polskiej nauki i elitą polskiego państwa - powiedział we wtorek w Warszawie szef resortu nauki Jarosław Gowin podczas uroczystości wręczenia tych laurów.

Nagrody w programie Diamentowy Grant z rąk wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina otrzymało 85 wybitnych studentów, prowadzących badania naukowe. Granty w tegorocznej 8. edycji konkursu, organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, warte są łącznie ponad 17 milionów zł.

"Chciałem pogratulować tego zwycięstwa w bardzo wyśrubowanym, bardzo wymagającym konkursie, bardzo wymagającej rywalizacji" - powiedział wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Dodał, że w jego ocenie laureaci konkursu są również najzdolniejszymi spośród przyszłych, wybitnych polskich naukowców. Gowin zaznaczył, że do sukcesu młodych studentów przyczynili się ich mistrzowie i mentorzy, których pracę i zaangażowanie należy docenić.

"Chcę powiedzieć, że grupa osiemdziesięciu kilku znakomitych młodych naukowców to jest elita polskiej nauki i to jest elita polskiego państwa" - podkreślił Gowin. Wicepremier życzył młodym naukowcom, aby granty pozwoliły im kroczyć drogą poznawania prawdy. "Prawda jest tutaj imperatywem najwyższym" - mówił.

Dodał, że liczy iż dzięki pracy laureatów przyspieszą zmiany w szkolnictwie wyższym zapoczątkowane w ubiegłym roku całościową reformą uniwersytetów. Ma to doprowadzić do wprowadzenia polskiej nauki na światowy poziom - przypomniał.

"Wasze odkrycia (...) powinny pchnąć polską gospodarkę i także polskie społeczeństwo na tory innowacyjności, na tory nowoczesnych technologii" - zaznaczył. Podkreślił, że równie ważne jest budowanie prestiżu i wizerunku Polski na całym świecie. "Jest bardzo ważne, żebyśmy jako społeczeństwo, jako państwo byli postrzegani w roli liderów przekształceń, które dokonują się w czasach globalizacji" - mówił.

Prof. Piotr Pruszczyk, przewodniczący zespołu oceniającego wnioski grantowe kierując słowa do laureatów powiedział, że otrzymanie takiej nagrody jest "potężnym sukcesem". Ocenił, że z roku na rok wybór laureatów jest coraz trudniejszy, bo dokonania studentów są na coraz wyższym poziomie.

Prof. Pruszczyk zachęcił studentów do tego, aby nie tylko skupiali się na swojej pracy naukowej, ale też na budowaniu sieci kontaktów.

Laureaci tegorocznej edycji konkursu otrzymają nawet do 220 tys. zł na realizację swoich pierwszych samodzielnych projektów badawczych, trwających od 12 do 48 miesięcy. W trakcie realizacji projektu będą pobierać wynagrodzenie w wysokości do 2500 zł miesięcznie. Laureaci zostali wyłonieni spośród 243 wnioskodawców w dwustopniowym postępowaniu konkursowym.

Pełna lista tegorocznych laureatów dostępna jest na stronie resortu nauki. 

Diamentowy Grant jest jednym z najbardziej prestiżowych programów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla młodych badaczy. Uczestniczący w nim studenci nie tylko otrzymują pieniądze na realizację własnych badań, lecz również dostają szansę na przyspieszenie swojej kariery naukowej.

Diamentowy Grant przyznawany jest od 2012 roku. Grono jego laureatów tworzy blisko 700 osób. Już teraz laureaci Diamentowego Grantu mogą się pochwalić licznymi nagrodami i stypendiami, mają też na koncie publikacje naukowe w prestiżowych pismach naukowych. Od 2012 r. MNiSW przekazało na realizację projektów naukowych z różnych dziedzin w ramach Diamentowego Grantu kwotę ok. 130 mln zł.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022