Ministerstwo Edukacji i Nauki

21.05.2022
PL EN
07.11.2018 aktualizacja 07.11.2018

Gowin: polskość wymaga ciągłej inspiracji międzynarodowej

Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas uroczystości wręczenia nagród "Diamentowy Grant 2018" w Warszawie. Fot. PAP/Jacek Turczyk 7.11.2018 Wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas uroczystości wręczenia nagród "Diamentowy Grant 2018" w Warszawie. Fot. PAP/Jacek Turczyk 7.11.2018

Polskość w każdym wymiarze, także w wymiarze naukowym, wymaga ciągłego wzbogacania, ciągłej inspiracji międzynarodowej - powiedział w środę w Warszawie szef resortu nauki Jarosław Gowin podczas uroczystości wręczenia utalentowanym studentom Diamentowych Grantów.

Nagrody z rąk wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina otrzymało 80 wybitnych studentów, prowadzących badania naukowe. Granty w tegorocznej 7. edycji konkursu, organizowanego przez resort nauki, warte są łącznie ponad 16 milionów zł.

Jak mówił w czasie uroczystości szef resortu nauki, jeśli polska nauka ma się rozwijać, musi w zdecydowanie większym stopniu niż do tej pory być umiędzynarodowiona. Zaznaczył, że na polskich uczelniach powinno studiować więcej studentów zagranicznych niż obecnie. A także powinno tu pracować więcej naukowców z innych krajów. "Pod tym względem jesteśmy w UE na szarym końcu" - powiedział.

"Polska nauka musi konkurować z najlepszymi na świecie. Polscy naukowcy nie mogą zadowalać się tym, że w swoich małych łódkach pływają po ciepłej, bezpiecznej zatoczce polskiej nauki. Muszą przekształcić te łódki w okręty, którymi będą przemierzać bezkresy oceanu nauki światowej" - opisywał Gowin. Podkreślał nie tylko znaczenie kontaktów międzynarodowych, ale i doskonałości naukowej w pracy badacza.

"Nauka i kultura zawsze rozwijają się w dialogu - tam, gdzie się ścierają ze sobą, spotykają, inspirują różne punkty widzenia, różne perspektywy badawcze, różne metodologie" - mówił wicepremier.

Wyraził nadzieję, że laureaci będą prowadzić swoje badania w Polsce i tu wychowywać swoich następców. "Ale ta droga musi prowadzić poprzez świat, poprzez najlepsze ośrodki akademickie czy naukowe Europy, Stanów Zjednoczonych, być może Azji (...). Pamiętajcie o tym, że jesteście polskimi uczonymi. Ale pamiętajcie też o tym, że polskość w każdym wymiarze, także w wymiarze naukowym wymaga ciągłego wzbogacania, ciągłej inspiracji międzynarodowej" - powiedział.

Diamentowy Grant jest jednym z najbardziej prestiżowych programów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla młodych badaczy. Uczestniczący w nim studenci nie tylko otrzymują pieniądze na realizację własnych badań, lecz również dostają szansę na przyśpieszenie swojej kariery naukowej.

Prof. Piotr Pruszczyk, przewodniczący zespołu oceniającego wnioski grantowe wymieniał sukcesy laureatów poprzednich edycji i pokazywał, jak wykorzystali oni szansę do szybszej kariery naukowej. "Wchodzicie na autostradę. To, jak szybko będziecie nią podążać, zależy od was" - powiedział, zwracając się do laureatów.

Z kolei minister Jarosław Gowin ocenił, że program Diamentowy Grant to "wielka inwestycja w przyszłość Polski".

Młodzi badacze otrzymają nawet do 220 tys. zł na realizację swoich pierwszych samodzielnych projektów badawczych, trwających od 12 do 48 miesięcy. W trakcie realizacji projektu będą mogli pobierać wynagrodzenie w wysokości do 2500 zł miesięcznie.

Diamentowy Grant przyznawany jest od 2012 roku. Grono jego laureatów to już niemal 600 osób. Zwycięzcy pierwszych edycji założyli Stowarzyszenie Laureatów Diamentowego Grantu. Organizowane przez nich konferencje to okazja do zawiązywania interdyscyplinarnej i międzyuczelnianej współpracy między najlepszymi. Już teraz laureaci Diamentowego Grantu mogą się pochwalić licznymi nagrodami i stypendiami, mają też na koncie pierwsze publikacje naukowe. (PAP)

Autorka: Ludwika Tomala

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022