Nauka dla Społeczeństwa

22.02.2024
PL EN
31.10.2019 aktualizacja 31.10.2019

Rektor UMK: staliśmy się jedną z dziesięciu wiodących uczelni w Polsce

PAP/Tytus Żmijewski 06.09.2015 PAP/Tytus Żmijewski 06.09.2015

Staliśmy się jedną z dziesięciu wiodących uczelni w Polsce - powiedział w czwartek na konferencji prasowej rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prof. Andrzej Tretyn. Podkreślił, że status uczelni badawczej otwiera przed UMK nowe możliwości rozwojowe.

Rektor podkreślił podczas czwartkowej konferencji prasowej, że przez dziesięciolecia wiele osób ciężko pracowało na to, aby ten uniwersytet stał się uczelnią badawczą.

"Chciałbym złożyć hołd wszystkim tym, którzy zapracowali na ten sukces. Wielu z nich już nie ma z nami, ale ich pracę trzeba docenić. Przygotowywaliśmy się na ten dzień od kilku lat. Wtedy jeszcze nie mówiono, że będzie konkurs na uczelnie badawcze. Wprowadzaliśmy zmiany, które nigdzie jeszcze wcześniej w Polsce nie były wprowadzane. Nie boimy się wyzwań. Już od poniedziałku ruszamy z realizacją największego w historii naszego uniwersytetu projektu" - podkreślił prof. Tretyn.

Rektor UMK ogłosił w czwartek, że przez najbliższe siedem lat osobą odpowiedzialną za ten projekt będzie dr Agata Karska.

Wiceminister edukacji Iwona Michałek podkreśliła, że jej współpraca z toruńską uczelnią jest od lat efektywna.

"Toruń jest w samej elicie uczelni w Polsce. To powiedział wczoraj wicepremier Jarosław Gowin. Na północy Polski są tylko dwie takie uczelnie - Gdańsk i my. Toruń jest najmniejszym miastem, które ma taką uczelnię" - powiedziała Michałek.

Plany rozwoju UMK, które przekonały międzynarodowy zespół ekspertów oceniających wnioski w konkursie IDUB, zakładają m.in. zwiększenie umiędzynarodowienia uczelni, jej interdyscyplinarności, innowacyjności oraz wewnętrznej integralności. Wskazane w projekcie rozwoju UMK priorytetowe obszary badawcze zostały ujęte w blokach. Są to: astrofizyka i astrochemia; od optyki fundamentalnej do zastosowań biofotonicznych; dynamika, analiza matematyczna i sztuczna inteligencja; w kierunku medycyny spersonalizowanej; interakcje – umysł, społeczeństwo, środowisko.

Recenzenci uznali, że zaprezentowana przez toruńską uczelnię koncepcja wdrażania pomysłu szkół doktorskich jest przekonująca, podobnie jak strategia doskonałości i nowy model zarządzania.

W recenzji przygotowanej przez zespół ekspertów znalazła się m.in. informacja o tym, że koncepcja strategiczna uwzględnia fakt, że toruński uniwersytet jest "uczelnią pozametropolitalną z szczególnymi wyzwaniami".

"Istnieje duży potencjał rozwojowy, aby w ciągu najbliższych sześciu lat stać się uznaną na arenie międzynarodowej uczelnią badawczą. Zaproponowany program jest niezwykle ambitny, ale niezbędny do uzyskania przez UMK najlepszego możliwego poziomu doskonałości. (…) Zarówno we wniosku, jak i podczas przesłuchania Uniwersytet Mikołaja Kopernika zaprezentował doskonałe koncepcje zarządzania zmianą, charakteryzujące się dużą motywacją i duchem akademickim, co wyraźnie rozwiewa wszelkie wątpliwości dotyczące możliwości osiągnięcia ambitnych celów" - napisano w recenzji.

Prof. Tretyn podkreślił, że 7 najbliższych lat będzie poświęcone na to, żeby UMK stało się uczelnią rozpoznawalną w Europie.

"Chcemy tego, żeby chętnie przyjeżdżali tu młodzi, utalentowani ludzie - z Polski i z zagranicy. Wsiedliśmy do pociągu - już nie osobowego, ale ekspresu. Następną stacją będzie nowoczesny, europejski uniwersytet w Toruniu" - powiedział rektor UMK.

Listę 10 uczelni badawczych, wyłonionych w konkursie "Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza" (IDUB), ogłoszono w środę podczas uroczystości zorganizowanej przez resort nauki w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie.

Uczelniami badawczymi zostały: Uniwersytet Warszawski, Politechnika Gdańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Warszawska, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Śląska, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Uniwersytet Wrocławski. 

PAP - Nauka w Polsce, Tomasz Więcławski

twi/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024