Nauka dla Społeczeństwa

01.06.2023
PL EN
02.07.2019 aktualizacja 02.07.2019

NCN: 7 mln zł na polsko-szwajcarskie projekty badawcze w programie ALPHORN

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Konkurs ALPHORN na polsko-szwajcarskie projekty badawcze ogłosiło w poniedziałek Narodowe Centrum Nauki (NCN). Na finansowanie przedsięwzięć z zakresu nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce, nauk ścisłych i technicznych oraz nauk o życiu przeznaczono 7 mln zł.

ALPHORN to dwustronny konkurs międzynarodowy skierowany do polskich zespołów badawczych, które wspólnie z partnerskim zespołem szwajcarskim wystąpią z wnioskiem o sfinansowanie projektu.

"Co roku poszerzamy naszą ofertę konkursów międzynarodowych, także tych organizowanych we współpracy dwustronnej. Teraz obok konkursów na projekty polsko-niemieckie, polsko-litewskie czy polsko-chińskie umożliwiamy także realizację badań wspólnie z partnerami ze Szwajcarii" – mówi cytowany w komunikacie przesłanym PAP przez NCN dyrektor NCN, prof. Zbigniew Błocki.

"Zależy nam, aby polscy uczeni mieli możliwość wymiany myśli naukowej z badaczami z innych państw, a dzięki temu poszerzania swoich naukowych horyzontów" - dodaje.

Do konkursu można złożyć wniosek obejmujący badania podstawowe w dowolnym z 25 paneli NCN w ramach trzech głównych działów: nauki humanistyczne, społeczne i o sztuce, nauki ścisłe i techniczne oraz nauki o życiu. Na finansowanie badań przeznaczono 7 mln zł.

Kierownik polskiego zespołu badawczego musi posiadać co najmniej stopień naukowy doktora, a pozyskane w ramach konkursu środki można przeznaczyć na wynagrodzenie dla zespołu badawczego, stypendia dla studentów i doktorantów.

W ramach konkursu można także sfinansować zakup lub wytworzenie aparatury naukowo-badawczej oraz pokryć inne koszty niezbędnych do realizacji badań. Projekt badawczy może trwać od 24 do 36 miesięcy.

Szczegółowe informacje na temat konkursu dostępne są na stronie internetowej.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023