Nauka dla Społeczeństwa

28.02.2024
PL EN
07.05.2019 aktualizacja 07.05.2019

UKSW z prawem do kształcenia na kierunku lekarskim

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Wydział Medyczny Collegium Medicum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie uzyskał prawo do kształcenia kierunku lekarskim – podała we wtorek warszawska uczelnia. Kierunek ruszy w październiku br.

„Miło nam poinformować, że Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego wydał pozytywną decyzję dotyczącą wniosku o nadanie uprawnień do kształcenia na kierunku lekarskim na Wydziale Medyczny Collegium Medicum Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie” - poinformowało w przesłanym PAP komunikacie biuro prasowe UKSW.

Zgoda dotyczy kształcenia na poziomie studiów jednolitych magisterskich o profilu ogólnoakademickim. Według uczelni przewidywany termin rozpoczęcia rekrutacji to 7 czerwca. Postępowaniem kwalifikacyjnym będą objęte trzy przedmioty: biologia, chemia i matematyka.

Jak wyjaśniono w komunikacie, zgoda ministra, wydana na podstawie opinii Polskiej Komisji Akredytacyjnej, otwiera również możliwość prowadzenia studiów na kierunku lekarskim po angielsku. „Obecnie na Wydziale Medycznym UKSW prowadzony jest kierunek pielęgniarstwo I stopnia o profilu praktycznym – po polsku i po angielsku zarówno dla obywateli Polski, jak i obcokrajowców. Absolwenci uzyskują tytułu licencjata pielęgniarstwa” - przypomniano.

Program studiów na kierunku pielęgniarskim oraz lekarskim został przygotowany zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Zdrowia – zaznaczono w komunikacie.

Uczelnia przypomniała, że bazę kliniczną dla studiów WM CM na UKSW stanowią instytuty naukowo-badawcze, w tym: Wojskowy Instytut Medyczny (WIM), Instytut Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Instytut Matki i Dziecka, a także szpitale publiczne i instytucje, świadczące działalność komercyjną w zakresie świadczeń medycznych: Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Szpital Specjalistyczny „INFLANCKA” im. Krysi Niżyńskiej „Zakurzonej”, Szpital Bielański, Mazowiecki Szpital Wojewódzki Drewnica Sp. z o.o., Międzyleski Szpital Specjalistyczny w Warszawie (MSSW) Grupa LUX MED. Sp. z o.o. Enel-Med, S.A. Magodent Sp. z o.o. Hospicjum Onkologiczne św. Krzysztofa w Warszawie. W realizację programu kształcenia na kierunkach medycznych zaangażowany jest również Narodowy Instytut Leków.

UKSW podjął współpracę również z jednostkami zagranicznymi: Katolickim Uniwersytetem Najświętszego Serca w Mediolanie (Università Cattolica del Sacro Cuore). Bazę dydaktyczną i naukową tego uniwersytetu dla studiów i badań w obszarze nauk medycznych stanowi poliklinika Gemelli w Rzymie, która jest oficjalnym szpitalem papieża. UKSW podpisał również list intencyjny z Isarklinik w Monachium, która specjalizuje się w badaniach nad zastosowaniem komórek macierzystych.

PAP – Nauka w Polsce

agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024