Uczelnie i instytucje

Minister Czarnek: Multidyscyplinarne Centrum Badawcze UKSW to praktyczny pomnik Kard. Wyszyńskiego

Dziekanów Leśny, 26.10.2022. Otwarcie Multidyscyplinarnego Centrum Badawczego (MCB) – trzeciego kampusu UKSW, 26 bm. w Dziekanowie Leśnym. (mr) PAP/Albert Zawada
Dziekanów Leśny, 26.10.2022. Otwarcie Multidyscyplinarnego Centrum Badawczego (MCB) – trzeciego kampusu UKSW, 26 bm. w Dziekanowie Leśnym. (mr) PAP/Albert Zawada

Multidyscyplinarne Centrum Badawcze UKSW będzie pomostem między nauką a przemysłem, a sam obiekt należy traktować jako wspaniały pomnik praktyczny Kardynała Stefana Wyszyńskiego - powiedział w środę na uroczystości otwarcia MCB szef MEiN Przemysław Czarnek.

W środę w Dziekanowie Leśnym (Mazowieckie) otwarto trzeci kampus Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jest to Multidyscyplinarne Centrum Badawcze.

W uroczystości wzięli udział m.in. minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, kardynał Kazimierz Nycz i marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Minister Czarnek pogratulował rektorowi uczelni ks. prof. Ryszardowi Czekalskiemu, że UKSW rozwija się błyskawicznie. "I to nie tylko rozwój ten najważniejszy - naukowy, badawczy, ale również ten rozwój infrastrukturalny" - dodał.

Zapewnił, że będzie miał w pamięci dalsze plany rektora.

W ocenie Czarnka MCB będzie pomostem między nauką a przemysłem, a sam obiekt "należy traktować jako wspaniały pomnik praktyczny Kardynała Stefana Wyszyńskiego."

"Dlaczego o tym mówię? Proszę mi pozwolić na tą gorzką refleksje. Żyjemy w czasach rewolucji kulturowej, rewolucji społecznej. Charakterystyczne dla barbarzyńców jest obalanie i opluwanie autorytetów. Brutalny atak na Jana Pawła II, który widzieliśmy w ostatnich dniach i to w rocznicę z nim związaną, jest tego przykładem. Budujmy pomniki naszym autorytetom, takim autorytetem jest Kardynał Stefan Wyszyński, a to centrum niech będzie kolejnym jego praktycznym pomnikiem, bo potrzebujemy autorytetów" - powiedział.

Rektor UKSW ks. prof. Ryszard Czekalski powiedział, że z radością i niemałym wzruszeniem otwiera trzeci kampus UKSW.

"To wielki dzień w historii rozwoju naszej uczelni i naszej akademickiej społeczności" - podkreślił.

Rektor powiedział, że MCB powstało na bazie Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW, jako odpowiedź na potrzeby badawcze i rozwojowe w wybranych obszarach.

"Dostrzegliśmy, że praca badawcza potrzebuje przekroczyć progi naszych laboratoriów" - dodał. Podkreślił, że potrzebna jest komercjalizacja i wyjście naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa oraz wdrożenia. Zapewnił MCB cechuje interdyscyplinarność.

Jak podano w komunikacie UKSW, Multidyscyplinarne Centrum Badawcze UKSW to unikalny w skali kraju ośrodek w całości poświęcony transferowi wiedzy do gospodarki. Centrum powstało dla realizacji wspólnych przedsięwzięć badawczo-rozwojowych aplikacyjnych z gospodarką i przemysłem. Budowę rozpoczęto w 2020 roku. MCB skupia ekspertów nauk matematycznych, fizycznych, medycznych, technicznych, przyrodniczych, humanistycznych, społecznych oraz w zakresie bezpieczeństwa.

W skład Multidyscyplinarnego Centrum Badawczego wchodzi 13 laboratoriów, w tym m.in. laboratorium druku 3D, badań geoinformacyjnych, cyberbezpieczeństwa, przetwarzania czasowo-krytycznego, symulatora sferycznego i symulacji wizualnej, VR, RTV i badań medioznawczych oraz metod numerycznych i analiz.

Nowoczesna infrastruktura badawcza tworzona jest przy współpracy UKSW z Wojskowym Instytutem Medycyny Lotniczej oraz Ośrodkiem Przetwarzania Informacji - Państwowym Instytutem Badawczym. Projekt współfinansowany jest z funduszy UE, wkładu przedsiębiorców i wkładu własnego uniwersytetu.(PAP)

Autor: Szymon Zdziebłowski

szz/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera