Bydgoszcz/ Porozumienie o współpracy IPN z bydgoską uczelnią

 Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek (L) i rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego prof. dr hab. Jacek Woźny (P) podczas podpisania porozumienia o współpracy między UKW i IPN. Współpraca między uczelnią a Instytutem polegać będzie na realizacji wspólnych projektów naukowo-badawczych, dydaktycznych oraz wydawniczych o charakterze edukacyjnym i naukowym. Fot. PAP/Tytus Żmijewski 06.07.2017
Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek (L) i rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego prof. dr hab. Jacek Woźny (P) podczas podpisania porozumienia o współpracy między UKW i IPN. Współpraca między uczelnią a Instytutem polegać będzie na realizacji wspólnych projektów naukowo-badawczych, dydaktycznych oraz wydawniczych o charakterze edukacyjnym i naukowym. Fot. PAP/Tytus Żmijewski 06.07.2017

Porozumienie o współpracy między Instytutem Pamięci Narodowej i Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, którego celem jest m.in. realizacja wspólnych projektów naukowo-badawczych czy sympozjów, podpisano w czwartek.

"To jest coś naturalnego, że IPN współpracuje z uczelniami wyższymi. Staramy się to robić w całej Polsce. (...) Chcemy, żeby przyszłoroczne obchody stulecia niepodległości skierowane były również do lokalnych społeczności. Stąd nasze projekty kierowane do młodzieży, którą chcemy edukować odnośnie historii miejscowości, w których żyją. Trzeba wydobywać z niepamięci historie lokalnych bohaterów, tych, którzy odbudowywali państwo polskie po odzyskaniu niepodległości" - mówił podczas uroczystości podpisania porozumienia prezes IPN dr Jarosław Szarek.

Jego zdaniem bardzo ważna jest współpraca wielu środowisk, której celem jest przekazywanie rzetelnej informacji o najnowszej historii Polski. Szarek zachęcił również do jeszcze szerszego współdziałania lokalnych historyków oraz regionalistów. "Liczba inicjatyw, w których możemy się spotkać, powinniśmy się spotkać z uczelnią, jak także samorządem, jest wielka. Zachęcam do tego" - dodał.

"Jestem bardzo szczęśliwy, że udało się doprowadzić do podpisania tego porozumienia. Korzystając ze źródeł IPN możemy doskonalić swój warsztat badawczy, ale i wykonywać pracę dla społeczeństwa. Bez sięgania do nich bardzo trudno jest o rzetelne i ciekawe publikacje historyczne" - podkreślił rektor UKW prof. dr hab. Jacek Woźny.

W uroczystości uczestniczył wojewoda kujawsko-pomorski, a także naukowcy z UKW oraz pracownicy IPN.

"To wielkie wydarzenie dla Bydgoszczy. Odkąd zajmuje stanowisko wojewody, doceniam współpracę z IPN-em, która jest bardzo dobra. Wiem, że wzbudza emocje kwestia zmian nazw ulic, która upamiętniają osoby związane z minioną epoką, ale musimy być w procesie dekomunizacji konsekwentni, a wspólne działania w tym obszarze również oceniam bardzo dobrze" - wspomniał wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Porozumienia jest formalnym dopełnieniem wieloletniej współpracy między pracownikami naukowymi i dydaktycznymi UKW a IPN. Od roku prof. dr hab. Tadeusz Wolsza, kierownik Zakładu Dziejów Polonii i Ruchów Migracyjnych w Instytucie Nauk Politycznych UKW, jest członkiem Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, wcześniej pełnił funkcję członka Rady IPN. Na początku tego roku głośnym echem na świecie odbiło się opublikowanie przez krakowski oddział IPN tzw. Bazy "Załogi SS KL Auschwitz" autorstwa dr. hab. Aleksandra Lasika, prof. nadzw. UKW, Kierownika Zakładu Historii Najnowszej Powszechnej i Dziejów Migracji UKW. Jest ona pierwszym, tak kompleksowym zbiorem danych osobowych hitlerowskiej załogi największego obozu zagłady II wojny światowej. (PAP)

twi/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Facebook/ Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie

    Lubelskie/ Zapinkę z brązu sprzed 2,5 tys. lat poszukiwacz znalazł w okolicach Śniatycz

  • Fot. Adobe Stock

    Sudan/ Archeolodzy sprawdzają, jak mieszkańcy dawnych domostw korzystali z przestrzeni

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera