Kraków/ Plenerowa wystawa "Giganci nauki" - na Plantach

Kraków, 23.10.2016. Krakowskie Planty  (jo/mgut) PAP/Jerzy Ochoński
Kraków, 23.10.2016. Krakowskie Planty (jo/mgut) PAP/Jerzy Ochoński

20 Polaków oraz ich wpływ na rozwój cywilizacyjny prezentuje wystawa plenerowa "Giganci nauki", otwarta w niedzielę na krakowskich Plantach, w rejonie ulicy Reformackiej.

"Ekspozycja przypomina o postaciach, które miały niebagatelny wpływ na rozwój różnego rodzaju nauk, technologii. Z dorobku tych osób korzystamy do dzisiaj. Niektórzy z bohaterów tej wystawy są dobrze znani, np. Maria Skłodowska-Curie, ale zwiedzający poczytają tu też o naukowcach, o których mało kto pamięta - np. o Janie Czochralskim, który opracował metodę otrzymywania monokryształów, wykorzystywaną dzisiaj w telefonach czy tabletach" - powiedział PAP dyrektor krakowskiego oddziału IPN Filip Musiał.

Infografiki na wystawę „Giganci nauki” opracowało Biuro Edukacji Narodowej IPN. Prezentację stworzono w oparciu o pięciotomową publikację "Polski wkład w przyrodoznawstwo i technikę. Słownik polskich i związanych z Polską odkrywców, wynalazców oraz pionierów nauk matematyczno-przyrodniczych i techniki", pod redakcją naukową prof. Bolesława Orłowskiego, wydaną przez Instytut Historii Nauki PAN i Instytut Pamięci Narodowej.

Wystawa "Giganci nauki" jest częścią szerszego projektu o takim samym tytule. Projekt ma także swoją stronę internetową gigancinauki.pl.

Ekspozycja na Plantach w Krakowie czynna będzie do 26 czerwca.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

bko/ pad/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci od radioterapii BNCT - nadziei w leczeniu nowotworów mózgu - spotkają się w Krakowie

  • Fot. Adobe Stock

    Rejestracja na 20. Lubelski Festiwal Nauki – od środy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera