O. Federico Lombardi otrzyma doktorat honoris causa UKSW

Były dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej oraz szef Watykańskiego Radia i Ośrodka Telewizyjnego o. Federico Lombardi 24 października odbierze doktorat honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie - poinformowały władze uczelni.

Duchowny ma otrzymać doktorat honoris causa w zakresie teologii środków społecznego przekazu za "wiarygodne zaangażowanie w komunikacji społecznej trzech papieży i Kościoła". Uroczystości będzie towarzyszyła konferencja naukowa zorganizowana w związku z 25-leciem Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa na Wydziale Teologicznym uczelni.

"Wielką troską każdej uczelni i moją jako Wielkiego Kanclerza także jest, by ten tytuł doktora honorowego był niezwykle wyjątkowym, ważnym, trafionym - że tak powiem - elementem troski o poziom uniwersytetu i o jego odbiór zewnętrzny. A więc, żeby to było wydarzenie naprawdę szczególne. Bo jest to honor nie tylko tego, który je otrzymuje - w ten sposób podkreślamy jego zasługi naukowe, społeczne i inne - ale żeby to także była nobilitacja Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego" - mówił podczas środowej konferencji prasowej Wielki Kanclerz UKSW, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Przypomniał, że o. Lombardi jest jezuitą, pełnił funkcję rzecznika Stolicy Apostolskiej, rzecznika dwóch papieży - Benedykta XVI i na początku papieża Franciszka. "To człowiek, który całe życie jakoś związał z mediami, oprócz tego, że pełnił różne funkcje w zakonie. Uznaliśmy jednogłośnie na Senacie uczelni, że to absolutnie odpowiedni kandydat, by ze względu na jego osobę, ale także na osobę papieża Jana Pawła II, a jeszcze bardziej Benedykta XVI i Franciszka, tego dziennikarza, rzecznika, z wszystkimi jego zasługami dla Kościoła - uhonorować tytułem doktora honorowego" - podkreślił.

Kard. Nycz zaznaczył, że o. Lombardi zawsze był życzliwy Polsce i papieżowi Janowi Pawłowi II. "A mnie osobiście uderzał i poruszał taki emocjonalny dystans, jaki zawsze miał. Myślę, że dzięki temu po - jednak wielkim - rzeczniku, jakim był Joaquin Navarro-Valls, on się potrafił znaleźć w tej funkcji, przy dwóch papieżach zupełnie różnych. Myślę, że to, iż go uczelnia uhonoruje tym tytułem, jest zasłużone - za całokształt jego życia, za te lata pracy w mediach i z mediami. I moim zdaniem, jeżeli w ramach obchodów 25-lecia Instytutu studenci zobaczą tego człowieka, posłuchają go i tego, co się o nim mówi, nauczą się także bardzo wiele" - powiedział.

Rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński dodał, że ten doktorat honoris causa jest rzeczywiście ważny dla uczelni - wyróżnia ją, ale też jest ważny dla Instytutu Edukacji Medialnej i Dziennikarstwa. Przypomniał jego początki sprzed 25 lat. "Koniecznie trzeba tu przywołać osobę ks. prof. Antoniego Lewka, który pracując na Wydziale Teologicznym, w pewnym momencie przedstawił ideę, by warsztat teologiczny ubogacić o warsztat dziennikarski. Początkowo w Instytucie studenci studiowali teologię, a warsztat dziennikarski zdobywali od strony bardziej praktycznej" - opowiadał.

Z czasem, jak podkreślił, Instytut zaczął się rozwijać. "Przełomowe było stworzenie nowego kierunku - dziennikarstwo i komunikacja społeczna. W strukturach wydziału kościelnego powstał kierunek świecki, z myślą o tym, by jeszcze bardziej wzbogacić warsztat dziennikarski. W 2010 r. rozpoczęliśmy studia licencjackie, obecnie mamy już studia magisterskie. Staraliśmy się też wzbogacić warsztat praktyczny studentów, ale także profesorów, poprzez nowe projekty. Stworzyliśmy studio radiowo-telewizyjne, które przede wszystkim służy do praktyk, ale od roku funkcjonuje też radio internetowe UKSW. Mamy nadzieję, że niebawem ruszymy z telewizją internetową. Instytut wpisał się na stałe w nasz uniwersytet. Cieszę się, że w jego 25-lecie doktorat honoris causa zechciał przyjąć o. Federico Lombardi" - podsumował rektor UKSW.

Federico Lombardi urodził się w 1942 r. W 1960 r. wstąpił do nowicjatu jezuickiej prowincji turyńskiej. Studiował filozofię na Wydziale Filozoficznym Jezuitów "Aloisianum" w Gallarate. W latach 1965-69 opiekował się studentami jezuickiego Kolegium Uniwersyteckiego w Turynie, jednocześnie studiując matematykę na turyńskim uniwersytecie. Kształcił się także w Wyższej Szkole św. Jerzego we Frankfurcie nad Menem, gdzie zdobył licencjat z teologii.

Święcenia kapłańskie przyjął w 1972 r. Od 1973 r. pracował w redakcji dwutygodnika jezuickiego "La Civilta Cattolica". W latach 1984-90 prowincjał włoskiej prowincji Zakonu Jezuitów. Od 2001 r. był dyrektorem generalnym Watykańskiego Ośrodka Telewizyjnego i dyrektorem generalnym Radia Watykańskiego. W latach 2006-2016 pełnił funkcję dyrektora Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej. Obecnie jest prezesem zarządu Fundacji Watykańskiej Joseph Ratzinger - Benedykt XVI, która wspiera badania i studia nad myślą kard. Ratzingera.

Anna Kondek-Dyoniziak (PAP)

akn/ karo/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera