Nauka dla Społeczeństwa

22.04.2024
PL EN
27.05.2022 aktualizacja 27.05.2022

Warszawa/ Prof. Henryk Skarżyński doktorem honoris causa UKSW

, 27.05.2022. Rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski (L) podczas uroczystości nadania prof. Henrykowi Skarżyńskiemu (P) tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, 27 bm. w siedzibie UKSW w Warszawie. (mr) PAP/Rafał Guz , 27.05.2022. Rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski (L) podczas uroczystości nadania prof. Henrykowi Skarżyńskiemu (P) tytułu doktora honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, 27 bm. w siedzibie UKSW w Warszawie. (mr) PAP/Rafał Guz

Wybitny otolaryngolog, twórca nowatorskich metod wszczepiania implantów słuchowych prof. Henryk Skarżyński otrzymał w piątek doktorat honoris causa Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) w Warszawie.

Uroczystość nadania tytułu odbyła się w Auditorium Maximum UKSW w Warszawie.

Prof. Henryk Skarżyński jest wybitnym otorynolaryngologiem o międzynarodowej sławie i jednym z najlepszych specjalistów w zakresie implantów ślimakowych i otochirurgii. Jego nowatorska działalność w dziedzinie implantów słuchowych, audiologii, otochirurgii i telemedycyny przyczyniła się do rozwoju tych dziedzin w Polsce i do promocji polskiej medycyny na świecie.

Rektor UKSW ks. prof. Ryszard Czekalski powiedział dziennikarzom przed uroczystością, że nadanie tytułu odbywa się w przededniu święta uczelni, przypadającego w rocznicę śmierci (28 maja 1981 r.) patrona UKSW kard. Stefana Wyszyńskiego.

Rektor zaznaczył, że prof. Skarżyński jest nie tylko wybitnym fachowcem, ale też wspaniałym człowiekiem niosącym pomoc tysiącom ludzi mających problem ze słuchem.

Prof. Skarżyński powiedział dziennikarzom przed uroczystością nadania tytułu, że jest to dla niego szczególny dzień.

"Reprezentuję pewne środowisko medyczne, któremu zależy na wspieraniu tej najmłodszej części uniwersytetu i wpisaniu się w jej rozwój" – powiedział. W ten sposób nawiązywał do Collegium Medicum UKSW. Nowy budynek tego wydziału otwarto w marcu br.

Prof. Skarżyński, pytany przez PAP o to, jakie są jego plany i marzenia, odpowiedział, że pierwszym marzeniem jest to, żeby jego następcy kontynuowali pracę "w różnych miejscach na świecie". Wtedy – jak dodał – będzie można powiedzieć, że ta część polskiej nauki odcisnęła wpływ na to, co się dzieje w medycynie.

Prof. Henryk Skarżyński jest twórcą najnowocześniejszej placówki medycznej i naukowej w dziedzinie audiologii i implantów słuchowych, jaką jest Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach. Pierwszy w Polsce wykonał zabiegi wszczepienia implantów ślimakowych, implantów pniowych i ucha środkowego. Ponadto, pierwszy w świecie, wprowadził do medycyny procedurę leczenia częściowej głuchoty u dorosłych i dzieci.

W 2022 r. przypada kilka rocznic wykonania w Polsce i na świecie przełomowych operacji, które prof. Skarżyński przeprowadził w Instytucie Fizjologii i Patologii Słuchu. 30 lat temu wykonał tam pierwsze w Polsce wszczepienie implantu słuchowego niesłyszącemu pacjentowi. 20 lat temu odbyła się pierwsza na świecie operacja wszczepienia takiego aparatu pacjentowi z częściową głuchotą.

Działalność naukowca przyczyniła się do promocji Polski w świecie i do wprowadzenia do medycyny światowej kilku unikatowych rozwiązań i procedur. Zaproponowaną przez prof. Henryka Skarżyńskiego metodę leczenia częściowej głuchoty za pomocą implantów ślimakowych wdrożono w wielu ośrodkach w Europie i w USA.

Światowe Centrum Słuchu stało się najważniejszym światowym ośrodkiem szkolenia i wymiany doświadczeń w dziedzinie badań nad częściową głuchotą.

Wśród zasług naukowca szczególną uwagę zwraca się na jego działalność na rzecz integracji środowisk – medycznego, pedagogicznego, psychologicznego, logopedycznego i inżynierskiego w działaniu na rzecz osób z niepełnosprawnościami w zakresie słuchu, głosu, mowy i równowagi.

Prof. Skarżyński jest odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżniono go też państwowymi odznaczeniami innych krajów.

Decyzję o nadaniu mu tytułu doktora honoris causa Senat UKSW podjął 28 kwietnia br. na wniosek Rady Wydziału Medycznego Collegium Medicum. Prof. Henryk Skarżyński jest pierwszym doktorem honoris causa zaproponowanym przez ten działający od 2018 r. wydział.

PAP - Nauka w Polsce,  Szymon Zdziebłowski

szz/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024