Uczelnie i instytucje

UKSW wspólnie z PFRON będzie wspierał osoby z niepełnosprawnością

Zwiększenie zatrudnienia na UKSW osób z niepełnosprawnością oraz praktyki studentów tej uczelni w PFRON - to niektóre elementy porozumienia na rzecz wspierania osób z niepełnosprawnością, które we wtorek podpisały obie instytucje.

Porozumienie między Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego

zostało podpisane w siedzibie uczelni przez prezesa PFRON Roberta Kwiatkowskiego oraz rektora UKSW ks. prof. Stanisława Dziekońskiego.

Dokument zakłada m.in. zwiększenie zatrudnienia na uczelni osób z niepełnosprawnością. Obie instytucje przygotują i zrealizują też program "Uniwersytet otwarty dla osób niepełnosprawnych", w ramach którego zostanie przeprowadzony audyt obiektów UKSW. Planowane jest też udoskonalenie serwisu internetowego UKSW w celu dostosowania go do potrzeb osób z niepełnosprawnością.

Ks. rektor Dziekoński podkreślał, że współpraca z PFRON "wpisuje się wspaniale w charakter UKSW". "W wielu obszarach nauki, dydaktyki, koncentrujemy się właśnie na osobach, które wymagają zainteresowania i pomocy, koncentrujemy się na potrzebie współpracy z instytucjami, które pomogłyby nam dotrzeć do tych osób, by razem z nimi być" – powiedział.

Zdaniem Kwiatkowskiego współpraca PFRON i UKSW umożliwi szerszą i skuteczniejszą pomoc osobom niepełnosprawnym. "Uczelnia jest znana z dobrego systemu wsparcia, z dużej liczby studentów, z budowy nowych obiektów, które są przystosowane do (potrzeb) osób niepełnosprawnych" – zaznaczył.

W ramach porozumienia, fundusz i uniwersytet będą organizować konferencje, seminaria i spotkania dotyczące problematyki osób niepełnosprawnych. Planowane jest także uruchomienie studiów podyplomowych z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej.

Studenci UKSW w ramach współpracy będą mogli odbyć staże i praktyki w PFRON. Fundusz zadeklarował także merytoryczne wsparcie studentom i doktorantom piszącym prace dyplomowe z zakresu aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością.

Porozumienie z UKSW jest elementem Programu Partnerskiego PFRON, który ma na celu zwiększenie zatrudnienia osób niepełnosprawnych w instytucjach publicznych i spółkach skarbu państwa.

UKSW nie jest pierwszą uczelnią, która podpisała porozumienie z PFRON. Fundusz współpracuje już np. z Szkołą Główną Handlową i Uniwersytetem Ekonomicznym w Poznaniu. Porozumienie podpisano także m.in.. z TVP, Pocztą Polską i Przedsiębiorstwem Państwowym "Porty Lotnicze".(PAP)

ozk/ js/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie otrzyma 15 mln zł na rozwój badań klinicznych

  • 19.12.2024. Pokaz przygotowania i pieczenia pierniczków z mąki owadziej (świerszcz domowy, łac. Acheta domesticus) na Wydziale Biotechnologii i Hodowli Zwierząt, Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. PAP/Marcin Bielecki

    Szczecin/ Świąteczne pierniki z dodatkiem mąki ze świerszcza domowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera