Ministerstwo Edukacji i Nauki

16.05.2022
PL EN
20.05.2017 aktualizacja 20.05.2017

W Warszawie nagrodzono najlepsze książki akademickie i naukowe

Książka "Medycyna rodzinna" zdobyła główną nagrodę w konkursie na najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA 2017. Nagrody wręczono w piątek w Warszawie podczas 11. edycji Targów Książki Akademickiej i Naukowej.

Do konkursu najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA przystąpić mogli wszyscy polscy wydawcy, w których ofercie znajdują się książki naukowe, podręczniki akademickie i monografie. Jak podali organizatorzy wydarzenia, do konkursu zgłoszono ponad 130 pozycji z 50 oficyn wydawniczych.

Laureatów nagrodzono w piątek podczas 11. edycji Targów Książki Akademickiej i Naukowej w Warszawie. Główną nagrodę zdobyła książka "Medycyna rodzinna" autorstwa J. Bożydara Latkowskiego, Witolda Lukasa i Macieja Godeckiego-Ćwirko. Wydawcą zwycięskiej pozycji jest Wydawnictwo Lekarskie PZWL.  

W ramach konkursu ACADEMIA 2017 jury wyróżniło również publikacje: "Teoria i praktyka planowania przestrzennego. Urbanistyka Europy" Jana Macieja Chmielewskiego (Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej) oraz "Chopin 2. Uchwycić nieuchwytne" Mieczysława Tomaszewskiego (Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Narodowy Instytut Fryderyka Chopina). Oprócz tego, specjalne wyróżnienia za opracowanie edytorskie otrzymały książki: "Typografia Kompletna. Kultura książki w twórczości Leona Urbańskiego" Ewy Repucho (Oficyna Wydawnicza ATUT) oraz "Typografia publikacji pochodzących z drukarń Uniwersytetu Jagiellońskiego 1674-1819" Klaudii Sochy (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego).

Oprócz nagrody głównej, przyznana została również Nagroda Rektora Politechniki Warszawskiej za najlepszą publikację akademicką w dziedzinie nauk technicznych i ścisłych. Otrzymali ją autorzy książki "Grafen. Otrzymywanie, charakterystyka, zastosowania": Andrzej Huczko, Magdalena Kurcz i Agnieszka Dąbrowska. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.

Równolegle przyznano też Nagrodę Rektora Uniwersytetu Warszawskiego dla najlepszej publikacji akademickiej w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych. Otrzymała ją książka "Europejczycy i Afrykanie. Wzajemne odkrycia i pierwsze kontakty" Michała Tymowskiego, opublikowana przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Wręczono też dwie równorzędne nagrody im. prof. Jerzego Skowronka dla najlepszej książki w dziedzinie historii i archiwistyki. Zdobyły je: książka Michała Mencfela "Anastazy Raczyński (1788-1874). Bibliografia" opublikowana przez wydawnictwo naukowe UAM oraz "Bośnia i Hercegowina: determinanty dziejów. Pomiędzy Serbami, Chorwatami a supremacją muzułmanów" Danuty Gibas-Krzak, wydana przez Wydawnictwo im. Stanisława Podobińskiego Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.

Swoje nagrody rozdał również "Dziennik Gazeta Prawna" w konkursie ECOMOMICUS. Nagradzani są w nim wydawcy, których publikacje z zakresu ekonomii i gospodarki wyróżniają się na tle konkurencji z powodu wysokiego poziomu merytorycznego i edytorskiego.

Laureatem w kategorii najlepszej książki ekonomicznej została książka "Paradoks euro" wydawnictwa Poltex, napisana przez Stefana Kawalca i Ernesta Pytlarczyka. Nagrodę za najlepszy poradnik ekonomiczny otrzymała książka Moniki Bryl "Rynek sztuki w Polsce. Poradnik dla kolekcjonerów i inwestorów" wydana przez PWN. Pierwsze miejsce w kategorii zagranicznego tłumaczenia książki ekonomicznej zajęło wydawnictwo Heterodox za książkę "Przedsiębiorcze państwo. Obalić mit o relacji sektora publicznego i prywatnego" Mariany Mazzucato.

W tym roku nie przyznano nagrody TECHNICUS dla najlepszej książki technicznej w konkursie organizowanym przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT.

Podczas ceremonii wręczono również Nagrody Stowarzyszenia Bibliotekarzy. Tytuł Bibliotekarza Roku 2016 otrzymała Urszula Kopeć-Zaborniak - dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszanowie.

11. Targi Książki Akademickiej i Naukowej ACADEMIA zorganizowały: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, Oficyna Wydawnicza Politechniki Warszawskiej oraz spółka Murator EXPO. Po raz kolejny odbywają się one równolegle z Warszawskimi Targami Książki na Stadionie Narodowym. Potrwają do niedzieli; bierze w nich udział 20 wystawców - wydawców publikacji naukowych i podręczników akademickich oraz książek popularnonaukowych.

Patronem medialnym konkursu ACADEMIA jest serwis Nauka w Polsce - Polskiej Agencji Prasowej.

PAP - Nauka w Polsce

kflo/ flo/ ekr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022