W.Brytania/ Polscy studenci dyskutowali o innowacjach w Polsce

Ponad 150 studentów z brytyjskich uniwersytetów dyskutowało w sobotę podczas konferencji Poland 2.0 w Londynie o roli innowacji w rozwoju Polski. Wśród gości byli m.in. wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz i prezes firmy informatycznej Asseco Adam Góral.

Dwudniową konferencję zorganizowała grupa polskich studentów we współpracy z czołowymi firmami działającymi na polskim rynku, m.in. Boston Consulting Group, Asseco, ING Bank, Google i PKO Bankiem Polskim.

"Celem konferencji jest przede wszystkim promowanie Polski jako miejsca rozwoju innowacji, ale też refleksja nad mocnymi i słabymi stronami naszej gospodarki. Chcemy połączyć perspektywę polskich studentów z Wielkiej Brytanii z doświadczonymi ekspertami z Polski, którzy od lat pracują w branży i rozumieją zachodzące tam trendy" - tłumaczyła w rozmowie z PAP Martyna Piotrowska, jedna z organizatorek konferencji i skarbniczka Federacji Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii.

Jadwiga Emilewicz zaapelowała do studentów, by wracali do Polski; porównała obecną sytuacją z momentami przełomu, np. w 1918 r.

"Jesteśmy na zakręcie - nie tylko Polska, ale świat jest na zakręcie. Jesteśmy w drzwiach rewolucji 4.0, którą ja nazywam +rewolucją ekonomii szytej na miarę+. To moment, kiedy na tę falę albo wskoczymy, albo znowu będzie tak, jak te koleiny historii nas dotychczas wiodły" - tłumaczyła w rozmowie z PAP.

"My na tym zakręcie mamy bardzo wiele przewag. To nie jest ewolucyjny moment, ale wywraca pewien porządek rzeczy: największa sieć hotelowa na świecie nie ma żadnego pokoju, a największa firma taksówkarska nie ma ani jednego samochodu. To sytuacja, w której posiadanie dobrze rozwiniętego tradycyjnego biznesu może być kamieniem u szyi" - oceniła Emilewicz. Dodała, że Polska ma przewagi technologiczne i matematyczne, które stawiają ją w uprzywilejowanej pozycji w tym wyścigu.

W trakcie godzinnego wystąpienia wiceminister zaprezentowała m.in. program wsparcia start-upów Start In Poland i możliwości pozyskania finansowania z rynków finansowych i krajowych inwestorów.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)

jakr/ az/ mal/ gma/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Gdańsk/ Wynalazek naukowców PG i GUMedu - sztuczna inteligencja wypełni dokumenty medyczne

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci rekomendują sześć priorytetowych projektów AI dla Polski

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera