Słona walka z gronkowcem złocistym

Naukowcy z Imperial College London odkryli mechanizm regulacji absorpcji soli przez gronkowca złocistego ( Staphylococcus aureus) opornego na metycylinę (MRSA). Ingerencja w ten mechanizm może pomóc w walce z bakterią - informuje pismo "Science Signaling".

Staphylococcus aureus to bakterie odporne na wysokie stężenie soli. Okazuje się, że wykształciły one mechanizm chroniący komórki, który pozwala im przetrwać w silnie zasolonym środowisku. Zaburzenie tego mechanizmu może spowodować śmierć komórek gronkowca poprzez absorpcję zbyt dużej ilości soli lub utratę wody.

Naukowcy badali komórki bakterii w warunkach laboratoryjnych. Zaobserwowali wówczas, że przekaźnik o nazwie cykliczny di-AMP odgrywa kluczową rolę w procesie regulacji poziomu soli u gronkowca.

Wysoki poziom soli odwadnia komórki. By zapobiec utracie wody białko transportowe dostarcza do komórki cząsteczki pełniące rolę miniaturowych gąbek, które wchłaniają wodę, zapobiegając jej utracie. Jednocześnie mikrogąbki zapobiegają przedostawaniu się do komórki soli.

Naukowcom udało się zakłócić ten mechanizm poprzez modyfikację sygnału przekazywanego do białek transportowych, przez co liczba komórek wyposażonych w mikrogąbki zmniejszyła się znacząco. To z kolei spowodowało, że komórki gronkowca stały się bardziej podatne na działanie soli, co prowadziło do ich obumierania.

"Bakterie Staphylococcus aureus powodują poważne infekcje. Choć badania są jeszcze na wczesnym etapie, wiedza podczas nich zdobyta może pomóc zapobiegać zakażeniom gronkowcem poprzez pokarm oraz opracować nowe metody leczenia wspierające działanie antybiotyków" - mówi autorka analizy prof. Angelika Gründling.(PAP)

koc/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/VICKIE FLORES 28.10.2021

    W. Brytania/ Biolog i popularyzator nauki David Attenborough kończy 99 lat

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop kosmiczny SPHEREx zaczął fotografować całe niebo

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera