Nauka dla Społeczeństwa

22.04.2024
PL EN
23.07.2016 aktualizacja 23.07.2016

Wiemy, jak będzie wyglądało Muzeum Archeologii Podwodnej w Łebie

Jednorodna bryła o dynamicznej formie, budząca skojarzenie z działaniem wiatru - tak będzie wyglądał nowy oddział Narodowego Muzeum Morskiego (NMM) w Gdańsku. Konkurs urbanistyczno–architektoniczny na projekt koncepcyjny wygrała pracownia Plus3Architekci.

O rozstrzygnięciu konkursu poinformowało w piątek NMM. W konkursie wzięło udział dziewięć pracowni architektonicznych. Zwycięska - warszawskie biuro Plus3 Architekci Sp. z o.o. - istnieje od 1999 roku. Ma na koncie wiele realizacji, głównie budynków mieszkalnych na terenie stolicy. Jednym z głośniejszych ostatnio realizowanych projektów jest kaplica protestancka na warszawskiej Białołęce.

Jak wyjaśniają muzealnicy, projekt nowego, łebskiego oddziału NMM to "propozycja jednorodnej bryły, interesująco otwartej w kierunku promenady i kanału portowego". Dynamiczna forma ma budzić skojarzenia z działaniem wiatru. Zastosowanie pionowych elementów w postaci lin ma uzupełniać i podkreślać nautologiczny charakter placówki.

"Konsekwentne, czytelne w odbiorze wielopłaszczyznowe inspiracje i konotacje marynistyczne, interesująco przedstawione na planszach graficznych oraz w części opisowej przyczyniły się w efekcie do wygenerowania konsekwentnego i czytelnego pomysłu formalnego, otwierającego drogę do realizacji tego projektu jako muzeum - ikony miasta Łeby" - czytamy w uzasadnieniu zespołu sędziowskiego.

Muzeum Archeologii Podwodnej i Rybołówstwa Bałtyckiego w Łebie będzie kolejnym, dziesiątym oddziałem NMM w Gdańsku. Muzeum ma powstać w pobliżu ujścia rzeki Łeby do Bałtyku.

Nowe muzeum będzie zajmowało kilka hal. W jednej z nich planowana jest aranżacja słowiańskich łodzi z czasów wikingów, a także ówczesnej sztuki szkutniczej. W kolejnych salach znajdą się zabytki wydobyte w czasie podwodnych badań archeologicznych. Część ekspozycji będzie także poświęcona rybołówstwu morskiemu oraz ratownictwu morskiemu.

"Chcielibyśmy, żeby wzorem muzeum Łodzi Wikingów w Oslo czy Roskilde można było zaprezentować kilka ciekawych jednostek zbudowanych przez Słowian, a tym samym pokazać dziedzictwo morskie ludności, która była partnerem i rywalem Skandynawów w X-XII wieku. Posiadamy w naszych bogatych zbiorach wraki łodzi słowiańskich, odkryte na Oruni koło Gdańska, w wodach Zatoki Puckiej i z nad jeziora Łebsko" – przypomniał dyrektor NMM, dr Jerzy Litwin.

Dodał, że europejskie muzea prezentujące tematykę związaną z kulturą z czasów wikingów cieszą się ogromną popularnością wśród zwiedzających.

Nowa placówka ma powstać w ciągu najbliższych trzech lat. Obecnie muzeum poszukuje środków na jego budowę.

"Łeba to ważny punkt turystyczny, więc jesteśmy pewni frekwencji w okresie turystycznym, ale i poza sezonem. Chcemy, żeby obiekt był otwarty cały rok: otwarty na potrzeby mieszkańców, regionu, żeby służył lokalnej społeczności" – podkreśla Jerzy Litwin.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024