Stolica/ Nowa wystawa "Kim jesteś, Mario?" w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie - od środy

24.01.2017 PAP/Paweł Supernak
24.01.2017 PAP/Paweł Supernak

W Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie 16 kwietnia otwarta zostanie nowa wystawa czasowa pt. "Kim jesteś, Mario?" - poinformowano na stronie Muzeum. Motywem przewodnim ekspozycji jest instalacja z kwiatów związanych z historią Marii.

"Jest jedną z odkrywczyń zjawiska promieniotwórczości i zmieniła sposób patrzenia na strukturę atomu. Jej odkrycia uratowały wielu chorych na raka. Przeszła do historii jako pierwsza kobieta z Noblem, jedyna kobieta z dwoma Noblami, pierwsza profesor na Sorbonie. Maria dokonała tego urodziwszy się w porozbiorowej Polsce, pokonując ograniczenia kulturowe i społeczne narzucane jej płci, będąc cudzoziemką w kraju, który stał się jej domem" - przypomniano w zapowiedzi ekspozycji.

Jak zaznaczono, "doświadczyła międzynarodowej sławy i międzynarodowego hejtu". "Poznała wielką miłość i smak miłosnego zawodu, przeżyła utratę męża i dziecka, nie wspominając o I wojnie światowej" - napisano na stronie muzeum. "Życie Skłodowskiej-Curie przez lata owiane było romantyczną legendą. We wszystkim była najlepsza, pierwsza, jedyna. Tymczasem i ona miewała swoje słabości" - podkreślono.

Nowa wystawa ukazuje różne role, jakie Skłodowska pełniła w swoim życiu. "Warszawianka, córka, żona, studentka, badaczka, matka, społeczniczka – to wciąż tylko niektóre z nich. Co było podstawą jej odkryć? Jak łączyła życie zawodowe z życiem prywatnym? Jak radziła sobie z przeciwnościami? Jak to się stało, że swoją postawą wyprzedzała epokę, w której żyła? To pytania, które będą towarzyszyć nam podczas zwiedzania wystawy" - czytamy w zapowiedzi ekspozycji.

Większość warszawskich pamiątek po Marii Skłodowskiej-Curie spaliła się w 1944 r., w zbombardowanym Instytucie Radowym. "Nieliczne zachowane przedmioty, takie jak osobista i służbowa korespondencja Marii, jej ostatnie biurko czy złoty zegarek jej ojca znalazły swoje miejsce na wystawie. Zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć również liczne fotografie uczonej z różnych etapów jej życia" - napisano na stronie muzeum.

Motywem przewodnim wystawy jest instalacja z kwiatów związanych z historią Marii.

Zwiedzający będą mieli możliwość wzięcia udziału w oprowadzaniach kuratorskich. Pierwsze z nich, prowadzone przez kuratorkę wystawy Annę Mizikowską, odbędzie się 17 kwietnia.

Wernisaż ekspozycji czasowej - 16 kwietnia w Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie (ul. Freta 16).

Organizatorem wystawy jest Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.(PAP)

gj/ aszw/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 14.04.2021. Złota Kaplica z grobowcem Mieszka Pierwszego i Bolesława Chrobrego w bazylice archikatedralnej Św. Apostołów Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim w Poznaniu. PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Poznań/Ekspozycja „Bolesław Chrobry z Poznania po władzę i koronę” w Muzeum Archeologicznym

  • 28.03.2025. Pelplińska Biblia Gutenberga. PAP/Andrzej Jackowski

    Ekspertka: konserwatorzy łączą w swej pracy wiedzę z historii sztuki z najnowszymi metodami naukowymi

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera