Prof. Ewa Łętowska doktorem honoris causa UW

Prof. Ewa Łętowska - pierwsza w Polsce rzeczniczka praw obywatelskich, specjalistka w dziedzinie prawa cywilnego - otrzymała w piątek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego (UW).

Prof. Ewa Łętowska (ur. 1940) jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego. Zawodowo związana była z Instytutem Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Wykładała na Sorbonne-Pantheon. Jest członkiem m.in. Komitetu Helsińskiego i korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności.

Od 1987 r. do 1992 r. jako pierwsza osoba w Polsce pełniła funkcję Rzecznika Praw Obywatelskich. W czasie 4-letniej kadencji podjęła ponad 15 tys. spraw, głównie na podstawie 126 tys. listów obywateli. W latach 1999-2002 orzekała w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. W maju 2002 r. Sejm wybrał ją na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Pełniła tę funkcję przez 9 lat.

Opublikowała ponad 20 książek z zakresu prawa cywilnego i konstytucyjnego, ponad 300 studiów i artykułów, a także prace popularyzatorskie (np. "O prawie i o mitach", 2013). Prof. Łętowska otrzymała liczne nagrody, wyróżnienienia i odznaczenia, m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1996) i Krzyż Komandorski z Gwiazdą tego orderu (2011). Prywatnie jest miłośniczką opery i muzyki poważnej.

Prof. Łętowska podejmuje bardzo różnorodną działalność, w równej mierze jest praktykiem, jak i "wysublimowanym teoretykiem" - podkreślił promotor doktoratu hc, prof. Marek Safjan.

"Kim jest Ewa Łętowska? Uczoną, intelektualistką, artystką, dziennikarzem, popularyzatorem, obrońcą praw różnorodnych mniejszości, wrażliwym na krzywdy obrońcą praw człowieka, a może prawnikiem trzymającym się żelaznej logiki i świetnie poruszającym się w obszarze klasycznych, mocno jednak sformalizowanych konstrukcji prawa prywatnego, a może jest przede wszystkim sędzią prawnym?" - wyliczał Safjan.

"Bogatym życiorysem pani prof. Ewy Łętowskiej możnaby obdzielić kilka osób aktywnych zawodowo" - dodał w czasie uroczystości dziekan wydziału dziennikarstwa i nauk politycznych UW, prof. Janusz Adamowski. Zauważył, że prawniczka związana naukowo była przez całą karierę naukową z PAN, co nie przeszkodziło jej zasiadać w kilku ważnych gremiach, m.in. jako rzecznik praw obywatelskich. Podkreślił, że wyróżniona honorowym doktoratem jest prekursorką w zakresie walki o prawa konsumentów w Polsce.

"Profesor Łętowska jest uosobieniem wspólnych zmagań o demokrację i praworządność w Europie – z jednej strony jako osoba przywiązana do własnej historii i kultury, z drugiej zaś strony - jako zwolenniczka wspólnej Europy" - napisał w opinii o przyznaniu tego tytułu prof. Johannes Masing z Uniwersytetu Alberta Ludwika we Fryburgu.

Uroczystość odbyła się w auli dawnej Biblioteki Uniwersyteckiej przy Krakowskim Przedmieściu.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 09.05.2025. Od lewej: marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, prezes stowarzyszenia Pro Silesia Małgorzata Staśko, członek stowarzyszenia Biznes Pro Silesia Dawid Pasek, rektor Akademii Muzycznej Katowice Jarosław Mamczarski, prorektor Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach Justyna Kucharczyk, rektor AWF Katowice Andrzej Małecki,  rektor Politechniki Śląskiej Marek Pawełczyk, rektor Uniwersytetu Ekonomicznego Celina Olszak, rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Tomasz Szczepański, rektor Uniwersytetu Śląskiego Ryszard Koziołek podczas konferencji prasowej inaugurującej Forum Przyszłości Miasta Nauki w Katowicach. PAP/Michał Meissner

    Siedem uczelni podpisało porozumienie współpracy przy Programie Naukowym dla Śląska

  • Pałac Branickich w Białymstoku. Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Rozpoczyna się 21. Podlaski Festiwal Nauki i Sztuki

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera