Nauka dla Społeczeństwa

04.06.2023
PL EN
19.04.2016 aktualizacja 19.04.2016

Komisja Europejska planuje stworzenie chmury dla otwartej nauki

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Utworzenie nowej europejskiej chmury dla otwartej nauki planuje Komisja Europejska - zapowiedziano we wtorkowym komunikacie KE. Dzięki temu systemowi możliwy będzie m.in. dostęp badaczy z UE do danych uzyskanych w eksperymentach naukowych oraz powtórne wykorzystanie zebranych wyników - np. przez inne zespoły.

"Europa jest największym producentem danych naukowych na świecie, lecz niewystarczająca i rozdrobniona infrastruktura oznacza, iż duże zbiory danych nie są w pełni wykorzystane" - poinformowano w przesłanym PAP komunikacie KE. Dzięki systemowi, który planuje uruchomić KE, możliwe będzie przechowywanie, udostępnianie i wykorzystywanie danych tworzonych przez badaczy (Open Data). Inicjatywa ta sprawić ma, że UE stanie się światowym liderem w gospodarce opartej na danych.

KE przewiduje, że na danych gromadzonych w chmurze skorzysta 1,7 mln europejskich naukowców i 70 mln osób zajmujących się zawodowo nauką i technologią.

Początkowo inicjatywa będzie skierowana do społeczności naukowej w Europie i jej partnerów światowych, ale z czasem baza użytkowników zostanie rozszerzona na sektor publiczny i prywatny.

Europejski komisarz ds. badań, nauki i innowacji Carlos Moedas skomentował, że chmura dla otwartej nauki "zwiększy skuteczność i efektywność działań naukowych i umożliwi milionom naukowców dzielenie się wynikami badań naukowych i ich analizowanie w bezpiecznym środowisku ponad podziałami technologicznymi, dyscyplinarnymi i państwowymi. Odpowiadamy tym samym na apele społeczności naukowej o stworzenie infrastruktury dla otwartej nauki”.

Komisarz do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego Guenther H. Oettinger powiedział z kolei, że naukowcom, przedsiębiorcom i służbom publicznym dzięki chmurze zostanie zapewniony "dostęp do systemów obliczeniowych światowej klasy i o dużej wydajności, szerokopasmowej łączności oraz najbardziej zaawansowanych usług w zakresie danych i oprogramowania".

Komisja inicjatywę dotyczącą przetwarzania w chmurze chce wprowadzać stopniowo. Od 2016 r. integrowane i konsolidowane będą platformy e-infrastruktury, a także grupowane będą działające już teraz chmury naukowe i zbiory danych. Na początku dane z tej europejskiej chmury mają być dostępne dla europejskich naukowców i ich współpracowników na świecie.

W 2017 r. KE chce otworzyć dostęp do wszelkich danych naukowych wytworzonych w ramach Horyzontu 2020. W 2018 r. KE chciałaby, żeby podjęto inicjatywę przewodnią, aby przyspieszyć rozwój technologii kwantowych stanowiących podstawę dla nowej generacji superkomputerów.

Z kolei do 2020 r. opracowane i wdrożone mają być europejskie wysokowydajne systemy służące do wykonywania obliczeń, przechowywania danych oraz infrastruktury sieciowej na szeroką skalę. W planach jest też pozyskanie dwóch prototypów superkomputerów następnej generacji. Ustanowione ma być też europejskie centrum dużych zbiorów danych i poprawiona ma być też sieć szkieletowa do celów badań i innowacji (GEANT).

Wartość publicznych i prywatnych inwestycji potrzebnych do realizacji europejskiej inicjatywy dotyczącej przetwarzania w chmurze szacuje się na 6,7 mld euro. Komisja ocenia, że na finansowanie inicjatywy przeznaczone zostanie w sumie 2 mld euro z programu Horyzont 2020. Zgodnie z szacunkami wartość niezbędnych dodatkowych inwestycji publicznych i prywatnych wynosi 4,7 mld euro w okresie 5 lat.

KE ma nadzieję, że otwarcie dostępu do wyników badań naukowych przyniesie korzyści sektorowi małych i średnich przedsiębiorstw, a także sprzyjać będzie i innowacjom np. z zakresu medycyny i zdrowia publicznego. Niewykluczone, że otwarcie dostępu do danych doprowadzi do powstania nowych rodzajów badań i działalności.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023