Zapuść żurawia i sprawdź, co u czapli

Czapla siwa. Fot. PAP/ Tomasz Wojtasik 04.04.2006
Czapla siwa. Fot. PAP/ Tomasz Wojtasik 04.04.2006

Dzięki zainstalowanym wysoko na drzewach kamerom można na żywo w internecie podglądać gniazda czapli siwej w Nadleśnictwie Dobrocin w województwie warmińsko-mazurskim - poinformowały na swojej stronie internetowej Lasy Państwowe.

Leśnicy z Nadleśnictwa Dobrocin (terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie) zapraszają do śledzenia internetowej transmisji z czaplińca, czyli kolonii lęgowej. Kolonia, którą można na żywo podglądać w internecie, składa się z około 100 gniazd. To ptasie osiedle jest zlokalizowane nad niewielkim jeziorem w tamtejszym nadleśnictwie.

Leśnicy przyznają, że nie jest najliczniejsza znana w Polsce kolonia czapli. Ta największa liczy ponad 900 gniazd i znajduje się na terenie rezerwatu Kurowskie Błota, niedaleko Szczecina. Ale i tak jest co oglądać.

"Osiedle z Nadleśnictwa Dobrocin pomału zaczyna tętnić życiem, jego mieszkańcy wracają z dalekiej podróży. Już za dwa – trzy tygodnie czaple przystępują do lęgu. Oboje rodzice będą wysiadywali jajka przez ok. 26 dni. Młode pozostaną w gnieździe przez dwa miesiące, a pierwsze próby latania podejmują, kiedy będą miały ok. osiem tygodni" - poinformował rzecznik RDLP w Olsztynie Adam Pietrzak.

Transmisję można oglądać na stronach internetowych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie i Nadleśnictwa Dobrocin. 

W poprzednich latach miłośnicy przyrody mogli dzięki leśnikom z Dobrocina obserwować życie codzienne pary bielików oraz puszczyków. Od kilku sezonów uwagę internatów przykuwają również żubry z Nadleśnictwa Browsk oraz para rybołowów, RoSzponka i Szuwarek, z Nadleśnictwa Lipka.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Słowik. Fot. Adobe Stock

    Ekspert: słowiki przez rok uczą się śpiewu

  • Fot. Adobe Stock

    Podkarpackie/ Naukowcy skontrolują obszary chronionego krajobrazu i napiszą nowe plany

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera