Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
28.01.2016 aktualizacja 28.01.2016

Na Gdańskim Święcie Nauki m.in. video mapping i Hermaszewski

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Spotkania z Mirosławem Hermaszewskim, video mapping, czyli projekcja na Ratuszu Starego Miasta oraz liczne warsztaty i wystawy złożą się na Gdańskie Święto Nauki. Rozpocznie się ono w czwartek, w 405. rocznicę urodzin gdańskiego astronoma - Jana Heweliusza.

Astronom i browarnik Jan Heweliusz urodził się 28 stycznia 1611 r. w Gdańsku, a zmarł także w tym mieście dokładnie w dniu swoich 76. urodzin. Od wielu lat gdański samorząd organizuje w tym czasie zestaw imprez upamiętniających znanego gdańszczanina oraz przypominających innych naukowców związanych z miastem.

Tegoroczne Święto Gdańskiej Nauki rozpocznie się w dniu rocznicy urodzin i śmierci astronoma i potrwa do 6 lutego. Najbogatszy zestaw imprez zaplanowano na czwartek. Tego dnia w budynku Wielkiego Młyna zorganizowany zostanie Dzień Piwowara, a na terenie historycznego centrum Gdańska - gra miejska pt. „Śladami Jana Heweliusza”.

W czwartek w Ratuszu Głównego Miasta zostaną też wręczone nagrody naukowe im. Jana Heweliusza. Nagrody te ustanowione zostały w 1987 r. i co roku przyznawane są w dwóch dziedzinach: nauk humanistycznych oraz nauk ścisłych i przyrodniczych. W pierwszej z tych kategorii nagrodę otrzyma dr hab. Danuta Popinigis z Akademii Muzycznej w Gdańsku za badania dotyczące dziejów gdańskich carillonów. Z kolei fizyk z Uniwersytetu Gdańskiego prof. Marek Żukowski zostanie uhonorowany za prace związane z mechaniką kwantową.

Wieczorem na skwerze sąsiadującym z Ratuszem Starego Miasta, odbędzie się widowisko plenerowe pt. „Urodziny Heweliusza”. Po jego zakończeniu na fasadzie Ratusza będzie miał miejsce video mapping, czyli trójwymiarowy pokaz łączący światło, obraz i dźwięk. Jego tematem będą gdańscy naukowcy: obok Heweliusza pojawią się tu m.in. Daniel Fahrenheit czy Artur Schopenhauer.

Na 31 stycznia zaplanowano z kolei doroczny koncert im. Jana Heweliusza z cyklu „Gwiazdy na gdańskim niebie”. W Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku wystąpi izraelska piosenkarka i aktorka – Ester Rada.

W ramach Święta Gdańskiej Nauki od 28 stycznia do 6 lutego zaplanowano też imprezy w licznych gdańskich instytucjach kulturalnych i edukacyjnych. W Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym odbywać się będą warsztaty, których bohaterem będzie gdańszczanin – Daniel Fahrenheit. Z kolei w Centrum Hewelianum będą miały miejsce warsztaty, których uczestnicy zbudują m.in. lunetę astronomiczną. Pałac Młodzieży zaprasza na zajęcia plastyczne pt. „W kosmicznej przestrzeni”, Teatr Miniatura – na spektakl „Fahrenheit”, a Politechnika Gdańska – na zwiedzanie uczelni połączone z zajęciami edukacyjnymi.

W weekend 5 i 6 lutego w Europejskim Centrum Solidarności urządzona zostanie Strefa Gdańskiej Nauki. Adresowanym do dzieci warsztatom naukowym towarzyszyć tu będą m.in. spotkania z ludźmi reprezentującymi świat nauki, w tym jedynym polskim kosmonautą Mirosławem Hermaszewskim oraz projektantem żaglowców - Zygmuntem Choreniem.

Jan Heweliusz parał się nie tylko astronomią i piwowarstwem, był też grafikiem, drukarzem i wydawcą. W młodości studiował prawo, matematykę, astronomię i rysunek na uczelniach w Holandii, Anglii i Francji. Po powrocie do Gdańska w 1634 roku przez wiele lat prowadził intensywne obserwacje astronomiczne, korzystając przy tym z wielu samodzielnie zbudowanych, unikatowych przyrządów. W 1664 r. Heweliusz został członkiem Królewskiej Akademii Nauk w Londynie. Naukowiec stworzył ponad 20 dzieł, w tym atlas 54 gwiazdozbiorów, z których 12 opisano po raz pierwszy. Był również twórcą prototypu zegara wahadłowego i peryskopu.

PAP - Nauka w Polsce

aks/ mhr/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024