Święto Gdańskiej Nauki z okazji urodzin Jana Heweliusza

Wręczeniem nagród naukowych im. Jana Heweliusza rozpocznie się w sobotę zaplanowane na tydzień Święto Gdańskiej Nauki obchodzone przy okazji rocznicy urodzin astronoma. W ramach święta odbędzie się ok. 100 wydarzeń, m.in. widowiska plenerowe, warsztaty, wykłady, wystawy.

  • Fot. Fotolia

    Na Gdańskim Święcie Nauki m.in. video mapping i Hermaszewski

    Spotkania z Mirosławem Hermaszewskim, video mapping, czyli projekcja na Ratuszu Starego Miasta oraz liczne warsztaty i wystawy złożą się na Gdańskie Święto Nauki. Rozpocznie się ono w czwartek, w 405. rocznicę urodzin gdańskiego astronoma - Jana Heweliusza.

  • 5000 zdjęć Polaków poleciało z Heweliuszem w kosmos

    Razem z polskim satelitą naukowym Heweliuszem na orbitę poleciała we wtorek karta pamięci ze zdjęciami ok. 5 tys. Polaków. To finał akcji "Wyślij zdjęcie w Kosmos" organizowanej przez Spółdzielnię "Fajna Sztuka".

  • Udany start rakiety z polskim satelitą

    Na chińskim poligonie Taiyuan Launch Space Center pomyślnie przebiegł start rakiety Long March 4B, która we wtorek wcześnie rano wyniosła w przestrzeń kosmiczną polskiego satelitę o nazwie Heweliusz. Od listopada wokół Ziemi krąży "brat" Heweliusza - Lem.

  • Kosmos

    Heweliusz niemal gotowy, by ruszyć w podróż do Chin

    Heweliusz, drugi polski satelita naukowy, zakończył już testy w Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN). Teraz jest pakowany, aby 3 sierpnia mógł wyruszyć w podróż na chiński poligon Taiyuan. Stamtąd już 19 sierpnia zostanie wystrzelony w przestrzeń kosmiczną.

  • Polski satelita naukowy Heweliusz wystartuje 10 lipca

    Drugi polski satelita naukowy Heweliusz 10 lipca zostanie wyniesiony w przestrzeń kosmiczną. Wystartuje z chińskiego poligonu Taiyuan na rakiecie Long March 4B - informuje strona internetowa projektu Brite, którego Heweliusz jest częścią.

  • Fot. PAP/ Grzegorz Jakubowski 21.04.2012

    Start polskiego satelity naukowego Heweliusz przełożony na lipiec

    Ze względu na usterkę chińskiej rakiety, Heweliusz - polski satelita naukowy - wystartuje w kosmos najwcześniej w lipcu - poinformował PAP inż. Tomasz Zawistowski. To już kolejna w ciągu kilku miesięcy zmiana terminu startu.

  • Start polskiego satelity Heweliusz przełożony na maj

    Start Heweliusza, polskiego satelity naukowego, planowany jest na maj - poinformował PAP inż. Tomasz Zawistowski. W przestrzeni kosmicznej satelita miał znaleźć się już pod koniec grudnia, ale jego start trzeba było przełożyć ze względu na usterkę chińskiej rakiety.

  • Fot. Fotolia

    Stefan Chwin i Jerzy Mizeraczyk laureatami "gdańskich Nobli"

    Literaturoznawca prof. Stefan Chwin, a także specjalista od fizyki plazmy prof. Jerzy Mizeraczyk zostali laureatami Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za rok 2013 przyznawanej przez władze Gdańska. Wręczenie nagród odbędzie się 28 stycznia.

  • Start polskiego satelity Heweliusz opóźniony o kilka miesięcy

    Start Heweliusza, drugiego polskiego satelity naukowego, opóźni się o kilka miesięcy. Winna jest usterka chińskiej rakiety, na której miał wystartować. Polscy naukowcy szacują, że w przestrzeni kosmicznej znajdzie się w najwcześniej w pierwszym kwartale 2014 r.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera