Uczelnie i instytucje

Stefan Chwin i Jerzy Mizeraczyk laureatami "gdańskich Nobli"

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Literaturoznawca prof. Stefan Chwin, a także specjalista od fizyki plazmy prof. Jerzy Mizeraczyk zostali laureatami Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza za rok 2013 przyznawanej przez władze Gdańska. Wręczenie nagród odbędzie się 28 stycznia.

Prof. Stefan Chwin został laureatem nagrody w kategorii nauk humanistycznych i społecznych. Nagrodzono go za wybitne osiągnięcia w dziedzinie literaturoznawstwa oraz badań nad polską i europejską kulturą XIX i XX wieku.

Z kolei prof. Jerzy Mizeraczyk zwyciężył w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych. Doceniono jego pionierskie w skali światowej osiągnięcia w badaniach teoretycznych i doświadczalnych zjawiska elektrohydrodynamicznego w elektrofiltrach, reaktorach plazmy nietermicznej oraz pompach i aktuatorach (elementach wykonawczych) elektrohydrodynamicznych.

O przyznaniu nagród uczonym poinformowała PAP w piątek Monika Mikołajczyk z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Profesor Stefan Chwin z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Gdańskiego jest wybitnym historykiem literatury, badaczem polskiej i europejskiej kultury XIX i XX wieku. Jest też powieściopisarzem, eseistą i krytykiem literackim. W swojej pracy naukowej Chwin zajmuje się problematyką związków kultury polskiej XX wieku z romantyzmem, problematyką filozoficzną, moralną i psychologiczną samobójstwa przedstawianego w literaturze i sztuce XIX i XX wieku, zagadnieniami kultury dwudziestolecia międzywojennego i kultury współczesnej. Interesuje go również twórczość m.in. Witolda Gombrowicza, Czesława Miłosza czy Witkacego. Do najważniejszych publikacji naukowych laureata należą: \"Romantyczna przestrzeń wyobraźni\", \"Literatura i zdrada\", \"Samobójstwo jako doświadczenie wyobraźni\", czy \"Miłosz. Interpretacje i świadectwa\".

Chwin jest też znanym i cenionym pisarzem. Napisał autobiograficzny esej \"Krótka historia pewnego żartu\" czy powieści \"Hanemann\", \"Esther\", czy \"Złoty pelikan\". Prof. Stefan Chwin jest także cenionym i lubianym przez studentów nauczycielem akademickim, wychowawcą wielu pokoleń polonistów. W swoim dorobku zawodowym ma wykłady i odczyty w Polsce i świecie.

Z kolei nagrodzony w kategorii nauk przyrodniczych i ścisłych prof. Jerzy Mizeraczyk jest kierownikiem Centrum Techniki Plazmowej i Laserowej Instytutu Maszyn Przepływowych PAN w Gdańsku. Aktualnie pracuje w dziedzinie fizyki plazmy, wyładowań elektrycznych, laserów gazowych i ich zastosowań, oraz zastosowań chemii plazmy w ochronie środowiska.

Jest współedytorem międzynarodowego czasopisma International Journal of Plasma Environmental Science and Technology. Jak poinformowano na stronie internetowej jego instytutu, jest autorem lub współautorem ogółem około 680 opublikowanych artykułów i referatów konferencyjnych, w tym ponad 230 zagranicą z dziedziny techniki plazmowej i laserowej, w tym 80 publikacji w czasopismach z listy filadelfijskiej.

Jerzy Mizeraczyk jest członkiem Japońskiego Stowarzyszenia dla Promocji Nauki na Uniwersytecie w Nagoji, Fundacji A. von Humboldta i Fundacji H. Hertza na Uniwersytecie Ruhr w Bochum w RFN. Pracował jako Visiting Senior Researcher na Chalmers University of Technology (Goeteborg, Szwecja), oraz McMaster University (Hamilton, ON, Kanada), a także profesor na Uniwersytecie Oita w Japonii.

Nagroda im. Jana Heweliusza ustanowiona została w 1987 roku, natomiast pierwszych laureatów wyłoniono w roku 1988. Nagrodę przyznaje prezydent miasta na wniosek kapituły nagrody. Do tej pory Nagrody Naukowe Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza, zwane popularnie \"gdańskim Noblem\", otrzymało 37 naukowców Trójmiasta. W 2014 roku nagrody zostaną przyznane po raz 26. Uroczystość ich wręczenia odbędzie się 28 stycznia, w rocznicę urodzin słynnego gdańskiego astronoma, Jana Heweliusza.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Święta polskich polarników: w ciemnościach niekończącej się nocy i słońcu antarktycznego lata

  • Fot. Adobe Stock

    12 mln zł na projekty dla studentów. Perły nauki II wybrane

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera