Koralowce jednak nie boją się zakwaszenia

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Rosnące koralowce zakwaszają otoczenie i najwyraźniej im to nie szkodzi – informuje pismo PNAS.

Zgodnie z dotychczasowymi poglądami globalne ocieplenie i towarzyszący mu wzrost stężenia dwutlenku węgla zwiększają zakwaszenie wód oceanów, co zagraża istnieniu raf koralowych. Tymczasem nowe badania wykazały, że koralowce same przyczyniają się do zakwaszenia swojego środowiska - i nie wydaje się to im szkodzić.

Andreas Andersson ze Scripps Institution of Oceanography w San Diego (Kalifornia) wraz z kolegami przez pięć lat (od roku 2007 do 2012) obserwował rafy koralowe na Bermudach. Jak się okazało, szczytowym poziomom zakwaszenia w roku 2010 i 2011 odpowiadał zwiększony przyrost raf.

Początkowo naukowcy byli zupełnie zdezorientowani zjawiskiem sprzecznym z ich dotychczasową wiedzą, ale później wykazali, że woda stała się bardziej kwaśna dzięki działaniu samych koralowców, które pobierały z niej zasadowy węglan wapnia, aby budować swój szkielet. Jednocześnie pobierały więcej pokarmu i wydzielały więcej zakwaszającego dwutlenku węgla.

Porównanie uzyskanych danych z wynikami zebranymi przez stację badawczą oddaloną o 80 kilometrów wykazało, że szczytowi wzrostu koralowców oraz zakwaszenia odpowiadał zakwit fitoplanktonu – jednokomórkowych roślin, którymi żywią się koralowe polipy.

Naukowcy nie są pewni, jak właściwie zareagują koralowce na zakwaszenie oceanów. Jednak niedawne badania Malcolma Mc Cullocha z University of Western Australia w Perth sugerują, że nie zaszkodzi im kwaśna woda. Gdy koralowce otoczono pojemnikami i wdmuchiwano do nich dwutlenek węgla, nic sobie nie robiły z kwasowości odpowiadającej tej, która przewidywana jest w roku 2100.(PAP)

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zastrzyk na zawał

  • Fot. Adobe Stock

    WHO: szczepienia zapobiegły 154 mln przedwczesnych zgonów w ostatnich 50 latach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera