Adobe Stock

Czad może bezpiecznie blokować przerzuty

Niezawierające metali substancje uwalniające tlenek węgla (czad) mogą pomóc zapobiec rozprzestrzenianiu się niektórych z najgroźniejszych form nowotworów – informuje pismo „Advanced Science”.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Raport: mundial pobije rekord emisji CO2 z Kataru

    Mundial w USA, Kanadzie i Meksyku wygeneruje ponad dwa razy więcej CO2 niż krytykowany za ślad węglowy turniej w Katarze w 2022 roku - wynika z raportu firmy Greenly. Tylko piłkarze Anglii w fazie grupowej pokonają samolotem prawie 9 tys. km, a dbająca o zielony wizerunek Norwegia - 5,5 tys. km.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Badacze wyjaśnili, dlaczego CO2 chłodzi górną atmosferę

    Przy powierzchni Ziemi dwutlenek węgla (CO2) pochłania część promieniowania podczerwonego emitowanego przez grunt i atmosferę, a potem emituje je w różnych kierunkach. Tymczasem w bardzo rzadkiej stratosferze cząsteczka dwutlenku węgla ma dużą szansę wypromieniować energię prosto w kosmos - uważają badacze.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Rolnicze odpady mogą pomóc w usuwaniu CO2

    Odpady z upraw, które zwykle się pali albo pozostawia, aby się rozłożyły, mogą odegrać znaczącą rolę w magazynowaniu CO2 i spowolnieniu ocieplenia klimatu. Wystarczy je wykorzystać do wytwarzania trwałych materiałów budowalnych – uważają naukowcy.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Gospodarstwa rolne mogą pomóc ochronić klimat

    Gospodarstwa rolne mogą znaleźć się wśród najważniejszych narzędzi zapobiegania zmianom klimatu. Rzecz w tym, że nawet niewielka poprawa wielkoskalowych upraw może przynieść kolosalne korzyści - twierdzą autorzy nowego badania.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Weganie emitują prawie o połowę mniej CO2

    Przejście na dietę wegańską z mieszanej oznacza przeciętnie zmniejszenie o połowę emisji dwutlenku węgla, związanej z uzyskaniem żywności dla danej osoby. Znacząco maleje także zużycie wody i powierzchni ziemi.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Nowa metoda ułatwia przetwarzanie CO2

    Chiński zespół z pomocą nowoczesnych materiałów zdołał sprawnie produkować związki organiczne z mało stężonego dwutlenku węgla w gazach spalinowych. Wynalazek znacznie ułatwia odzyskiwanie i wykorzystywanie CO2.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    WMO: w 2024 roku odnotowano rekordowy wzrost CO2

    W 2024 roku odnotowano rekordowy wzrost emisji dwutlenku węgla (CO2) do atmosfery - zaalarmowała w środę Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO), zaznaczając, że pomiary są prowadzone od 1957 roku. W komunikacie WMO zaapelowano o natychmiastowe podjęcie działań, aby zmniejszyć emisję.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Europejskie lasy pochłaniają coraz mniej węgla

    W ciągu ostatniej dekady zdolność europejskich lasów do pochłaniania dwutlenku węgla spadła – przestrzega Europejska Agencja Kosmiczna. Tymczasem, jak podkreślają eksperci, przyroda Europy pełni kluczową rolę w wychwytywaniu tego gazu z atmosfery.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Figowce zamieniają dwutlenek węgla w kamień

    Niektóre gatunki afrykańskich drzew figowych magazynują w swoich tkankach wytworzony z atmosferycznego CO2 szczawian wapnia, który pod wpływem glebowych mikroorganizmów zamienia się w wapień – ogłoszono podczas konferencji geochemików Goldschmidt2025 w Pradze.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Naukowcy sprawdzili, czy protony są wieczne

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera