Kopacz: nauka nie ma barwy politycznej

Premier Ewa Kopacz (C) z laureatami nagrody pozuje do zdjęcia. Premier Ewa Kopacz wręczyła podczas uroczystości w KPRM doroczne Nagrody Prezesa Rady Ministrów przyznawane m.in. za wybitny dorobek naukowy lub artystyczny. Fot. PAP/ Radek Pietruszka 05.11.2015.
Premier Ewa Kopacz (C) z laureatami nagrody pozuje do zdjęcia. Premier Ewa Kopacz wręczyła podczas uroczystości w KPRM doroczne Nagrody Prezesa Rady Ministrów przyznawane m.in. za wybitny dorobek naukowy lub artystyczny. Fot. PAP/ Radek Pietruszka 05.11.2015.

Nauka nie ma barwy politycznej, stójcie na straży niezależności nauki i uczelni - apelowała w czwartek do naukowców premier Ewa Kopacz podczas uroczystości wręczenia dorocznych Nagród Prezesa Rady Ministrów m.in. za wybitny dorobek naukowy lub artystyczny.

"To dla mnie wielkie wydarzenie i wielki zaszczyt, kiedy mogę się spotkać z ludźmi nauki, którzy pracują może niekiedy anonimowo, ale odmieniają nasze życie. (…) Wszystko to, co państwo robicie, robicie z wielką pasją i zaangażowaniem, robicie niekiedy po to, aby pokazać młodym ludziom, że warto inwestować w swój rozwój, że warto angażować się dla innych" - powiedziała Kopacz.

Premier dodała, że jej rząd "stał na straży autonomii nauki i uczelni". "Chciałabym dzisiaj was o to prosić, żebyście przez kolejne lata wy przejęli tę rolę. Dbajcie o autonomię nauki, nie pozwólcie, by polityka się mieszała do nauki, bo nauka nie ma barwy politycznej, stójcie na straży tej niezależności, suwerenności, autonomii nauki i swoich uczelni" - zaapelowała.

Do słów tych odniósł się w swoim przemówieniu przedstawiciel nagrodzonych naukowców, prof. Włodzimierz Borodziej z Uniwersytetu Warszawskiego. Powiedział, że nauka - jako proces poznawania rzeczywistości - jest zawsze osadzona w jakimś kontekście społecznym, a w optymalnej sytuacji potrafi nawet ten kontekst na nowo zdefiniować. "Natomiast cokolwiek się w nauce dzieje, nie idzie śladami polityki. Porusza się własnym tempem i jest wobec polityki autonomiczne. (...) Nie tylko w wymiarze instytucjonalnym, ale i w wymiarze niezależności intelektualnej każdego z nas. Dziękując za nagrodę (...), dziękuję również i za to, że nasza odrębność i autonomia była i jest szanowana i doceniana" - powiedział.

Nagrody Prezesa Rady Ministrów za wybitny dorobek naukowy lub artystyczny, oraz rozprawy habilitacyjne i doktorskie w 2014 roku otrzymało 41 naukowców i trzy zespoły badawcze.

Nagrody za wybitny dorobek naukowy lub artystyczny otrzymało w czwartek sześć osób: prof. Piotr Bizoń z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Włodzimierz Borodziej z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Grzegorz Chałasiński z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Marek Samoć z Politechniki Wrocławskiej, prof. Jerzy Stuhr z Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie oraz prof. Anetta Undas z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pierwszą nagrodę za osiągnięcia naukowo-techniczne otrzymał zespół prof. Andrzeja Czerwińskiego z Uniwersytetu Warszawskiego. Naukowcy opracowali "Wysokoenergetyczny kwasowy akumulator węglowo-ołowiowy", który jest nowatorską w skali światowej modyfikacją klasycznego akumulatora tego typu.

Drugą nagrodę w tej kategorii otrzymali: prof. Eugeniusz Rusiński i dr inż. Marcin Kowalczyk z Politechniki Wrocławskiej. Nagrodę trzecią przyznano zespołowi, kierowanemu przed dra n. med. Pawła Tabakowa z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

Za osiągnięcia będące podstawą nadania stopnia naukowego doktora habilitowanego lub stopnia doktora habilitowanego sztuki nagrodzono dziesięcioro badaczy. Z kolei nagrodami za wyróżnione rozprawy doktorskie uhonorowano 25 naukowców.

Nagrody premiera zostały ustanowione - z inicjatywy Polskiej Akademii Nauk - w 1994 roku. Przewodniczącym zespołu ds. nagród jest prof. Piotr Węgleński.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ekr/ agt/ abr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Warszawa, 07.04.2021. Pałac Staszica w Warszawie, siedziba Polskiej Akademii Nauk. PAP/Radek Pietruszka

    Prezydium PAN: projekt rozporządzenia ws. czasopism komplikuje i tak już nadmiernie złożony system ocen

  • Fot. Adobe Stock

    Komitet Psychologii PAN: nowe rozporządzenie dot. czasopism powiela błędy poprzedniego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera