Ponad 40 naukowców z Nagrodami Prezesa Rady Ministrów

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Ponad 40 naukowców otrzymało Nagrody Prezesa Rady Ministrów za działalność naukową i wdrożeniową oraz za rozprawy doktorskie i habilitacyjne. Laureatów ogłoszono już po raz XXXI.

Pełna lista nagrodzonych wraz z uzasadnieniami jest dostępna na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 

Za osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, w tym twórczości artystycznej lub działalności wdrożeniowej, doceniono łącznie ośmioro badaczy, w tym jeden duet.

W gronie nagrodzonych znaleźli się: prof. Mariusz Kwiecień (zgłoszony przez Akademię Muzyczną w Krakowie); prof. Aleksandra Łuszczyńska (zgłoszona przez Uniwersytet SWPS, Filię we Wrocławiu); prof. Marcin Nowotny (zgłoszony przez Międzynarodowy Instytut Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie); prof. Wiesław Aleksander Oleszek (zgłoszony przez Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa, Państwowy Instytut Badawczy w Puławach); prof. Piotr Ponikowski i prof. Ewa A. Jankowska (zgłoszeni przez Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu); prof. Adam Bogusław Proń (zgłoszony przez Politechnikę Warszawską) oraz prof. Antoni Władysław Rogalski (zgłoszony przez Wojskową Akademię Techniczną).

W kategorii osiągnięć naukowych będących podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego uhonorowano 11 naukowców. Za wyróżniającą się rozprawę doktorską doceniono z kolei 25 badaczy.

Nagrody premiera ustanowiono - z inicjatywy Polskiej Akademii Nauk - w 1994 roku. Wnioski o nagrodę Premiera zgłaszają wyższe uczelnie i instytuty naukowe. Wnioskodawcą jest rektor lub dyrektor instytutu naukowego, a uzasadnienie wniosku to uchwała senatu uczelni lub rady naukowej instytutu.

Do nagrody zgłaszane są osoby, które uzyskały tytuł naukowy doktora lub doktora habilitowanego w roku poprzedzającym edycję konkursu. W edycji w 2024 roku oceniano wnioski dotyczące osób, które uzyskały te stopnie w roku 2023.

Nauka w Polsce

ekr/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 23.05.2016. Prof. Tomasz Dietl. PAP/Marcin Obara

    Prof. Tomasz Dietl nowym przewodniczącym Rady NCN

  • 19.12.2024. Dziekan Wydziału Medycznego Politechniki Bydgoskiej prof. Małgorzata Tafil-Klawe (L), odbierający tytuł doktora honoris causa, prof. Marek Harat (C) oraz rektor Politechniki Bydgoskiej prof. Marek Adamski (P) podczas jubileuszowego, 500. posiedzenia Senatu Politechniki Bydgoskiej w siedzibie uczelni. PAP/Tytus Żmijewski

    Neurochirurg prof. Marek Harat doktorem h.c. Politechniki Bydgoskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera