Globalne ocieplenie spodoba się Nemo

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Znane z filmu „Gdzie jest Nemo?” błazenki i niektóre inne gatunki ryb mogą skorzystać na ociepleniu się klimatu – informuje Journal of Experimental Marine Biology and Ecology.

Zebrane w ciągu ostatnich dziesięciu lat dane sugerują, że zmiany klimatyczne spowodują wyginięcie wielu gatunków ryb - albo zmuszą je do migracji w poszukiwaniu chłodniejszych wód. Oznaki takich migracji dały się już zaobserwować.

Jednak pewne gatunki wydają się zdolne do szybkiej adaptacji. Mogą nawet lepiej sobie radzić w cieplejszym oceanie, być większe i zdrowsze niż obecnie.

Niedawno Philip Munday i jego koledzy z James Cook University w Townsville (Australia) odkryli, że jeden z tropikalnych gatunków potrafi włączać i wyłączać geny, aby lepiej się przystosować do warunków (adaptacja epigenetyczna). Nie wiadomo jednak, jaki jest biologiczny koszt tego przystosowania.

Natomiast Jennifer Donelson z University of Technology w Sydney (Australia) przeprowadziła badania na kilku grupach błazenków z gatunku Premnas biaculeatus, zamieszkujących rafy koralowe na zachodnim Pacyfiku. Jednej z grup zapewniono temperaturę identyczną jak w naturalnym środowisku, drugiej – wyższą o 1,5 stopnia, natomiast trzecia przebywała w temperaturze wyższej o 3 stopnie Celsjusza. Najwyższa temperatura odpowiadała warunkom, jakie prawdopodobnie będą panowały w obecnym środowisku błazenków pod koniec stulecia.

Po roku ryby zaadaptowały się do podwyższonej temperatury, zwiększając tempo metabolizmu. Co więcej, w temperaturze podwyższonej o 3 stopnie urosły o 8 proc. większe i o 29 proc. cięższe od osobników trzymanych w warunkach odpowiadających obecnemu środowisku.

Donelson zaznacza, że trudno przewidzieć jak rożne gatunki poradzą sobie ze zmianami klimatu – jednak nie dla wszystkich będzie to zmiana na gorsze. Z drugiej strony los błazenków będzie zależał od przyszłości całego ekosystemu.(PAP)

pmw/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Malaria może sprzyjać chłoniakowi u dzieci

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: rekin gryzie również w samoobronie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera