Nauka dla Społeczeństwa

27.11.2022
PL EN
25.06.2015 aktualizacja 25.06.2015

Nagrodzono film popularnonaukowy o początkach dynastii Piastów

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

„Turystyczną Sowę”, czyli laur przyznawany dla najlepszych filmów dokumentalnych, które promują dziedzictwo kulturowe państw, regionów i miast, otrzymał za film “Ukryte gniazdo dynastii” reżyser Zdzisław Cozac w czasie międzynarodowego konkursu organizowanego w ramach „Film, Art & Tourism Festival”.

Jury przyznało nagrodę za produkcję filmu popularnonaukowego "Ukryte gniazdo dynastii", który powstał w ramach cyklu „Tajemnice początków Polski”. Obraz, podobnie jak trzy poprzednie odcinki, zrealizowano dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w koprodukcji z TVP Historia. To już 16 nagroda dla filmów z tego cyklu.

Obraz prezentuje hipotezy pochodzenia dynastii Piastów. Jedna z nich mówi o kaliskim rodowodzie założycieli państwa polskiego. Konsultantem naukowym filmu był prof. Henryk Samsonowicz. Wystąpili w nim wybitni polscy historycy, archeolodzy i naukowcy reprezentujący inne dziedziny. Podobnie jak w poprzednich odcinkach nie zabrakło barwnych inscenizacji, tym razem z życia codziennego we wczesnośredniowiecznym Kaliszu, i emocjonujących walk z najeźdźcami, w których wystąpili liczni odtwórcy historyczni.

Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik graficznych zaprezentowano również wirtualne rekonstrukcje ówczesnych fortyfikacji. Zdzisław Cozac rozpoczął właśnie pracę nad nowym filmem z cyklu, który będzie nosił tytuł „Krzyż i korona". Poruszać on będzie temat chrystianizacji wczesnopiastowskiego państwa. Produkcja powstaje z okazji 1050 rocznicy chrztu Polski, która będzie obchodzona w przyszłym roku.

Drugą statuetkę Sowy otrzymał norweski astrofizyk Pål Brekke, producent filmu o historii badań zorzy polarnej.

Laury przyznano ostatniego dnia festiwalu, w zeszłym tygodniu w Warszawie. Była to jubileuszowa, dziesiąta edycja tej imprezy, w której konkurują najlepsze filmy promujące kraje, regiony i miasta. O nagrody ubiegały się filmy z 35 krajów świata. Przewodniczącym Jury był Zbigniew Żmudzki ze Studia Filmowego Se-ma-for, zdobywca Oskara za film „Piotruś i Wilk”.

„Turystyczne sowy”, czyli nagrody dla najlepszych produkcji dokumentalnych dotyczących dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, przyznano w tym roku po raz trzeci w historii festiwalu. Jubileuszowemu 10. „Film, Art & Tourism Festival” towarzyszyła, odbywająca się na Zamku Królewskim w Warszawie, międzynarodowa konferencja poświęcona edukacji kulturalnej i promocji dziedzictwa kulturowego różnych krajów świata poprzez film.

Festiwalowi patronowały prestiżowe międzynarodowe organizacje: International Committee of Tourism Film Festivals CIFFT wraz z World Tourism Organization UNWTO, Pacific Asia Travel Association i European Travel Commission. Polskimi patronami byli: Ministerstwo Sportu i Turystyki, Polska Organizacja Turystyczna, Minister Środowiska oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022