W Warszawie odbędą się warsztaty dla firm zainteresowanych współpracą z ESO

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego wspólnie z partnerami zorganizuje na początku lipca jednodniowe warsztaty dla firm i instytutów naukowo-technicznych zainteresowanych wykonywaniem zleceń dla Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO).

Warsztaty, które odbędą się na początku lipca, mają być okazją dla polskich firm z wielu różnych branż oraz dla instytutów naukowo-technicznych na nawiązanie kontaktów i poznanie zasad udziału w przetargach ogłaszanych przez Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO).

W trakcie warsztatów przedstawiciele ESO omówią aktualne zapotrzebowanie organizacji w stosunku do przemysłu, obowiązujące procedury przetargowe oraz kryteria stosowane przy wyborze wykonawców kontraktów. Będzie można także spotkać się indywidualnie z przedstawicielami ESO. Dodatkowo polskie firmy będą mogły wygłosić własne krótkie prezentacje. Warsztaty mają także ułatwić współpracę pomiędzy polskimi podmiotami, aby mogły skuteczniej rywalizować na forum międzynarodowym o kontrakty.

Są to już drugie „Warsztaty ESO dla przemysłu”, poprzednie odbyły się w 2013 roku, jednak wtedy perspektywa dla polskich firm była nieco odległa, natomiast obecnie umowa o wstąpieniu Polski do ESO jest już podpisana, a w kwietniu prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o ratyfikacji umowy. Oznacza to, że polskie przedsiębiorstwa będą mogły startować w przetargach ogłaszanych przez ESO.

ESO jest organizacją naukowo-techniczną zajmującą się obserwacjami kosmosu prowadzonymi z powierzchni Ziemi. Posiada olbrzymie teleskopy i obserwatoria na pustyni Atakama w Chile. Nieustannie modernizuje swoje instrumenty oraz infrastrukturę, co oznacza zamówienia dla przemysłu krajów członkowskich.

Aktualnie ESO rozpoczyna gigantyczną inwestycję o budżecie przekraczającym miliard euro – budowę teleskopu E-ELT o średnicy 39 metrów, który będzie największym tego typu instrumentem badawczym na świecie. Inwestycja obejmuje także budowę całej infrastruktury tego dużego kompleksu naukowego.

Szczególnie zainteresowane współpracą z ESO mogą być branże takie, jak sektory nowoczesnych technologii, elektronika oraz IT (np. detektory, systemy bezpieczeństwa, software, hardware), automatyka przemysłowa, budownictwo, inżynieria mechaniczna (np. produkcja konstrukcji stalowych, silników, łożysk, metrologia), systemy zasilania, sprzęt ciężki, inżyniera lądowa (konstrukcja kopuł, modelowanie trzęsień ziemi, modelowanie wiatrów), optyka (systemy optyczne, lasery, powłoki optyczne), kriogenika i HVAC (materiały do chłodzenia, kompresory, pompy próżniowe, ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja) oraz wiele innych.

„Udział Polski w ESO to nie tylko korzyści naukowe dla naszego kraju, ale przede wszystkim korzyści dla gospodarki. Polskie przedsiębiorstwa będą mogły teraz startować w przetargach na budowę instrumentów i detektorów, a także różnych elementów infrastruktury ESO oraz korzystać z transferu najnowszych technologii” - powiedział prof. dr hab. Marek Sarna (CAMK PAN).

Organizatorami warsztatów, które odbędą się 3 lipca 2015 r. w budynku CAMK PAN przy ul. Bartyckiej 18, są: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN (CAMK PAN).

Szczegółowe informacje na temat warsztatów, ich program oraz formularz rejestracyjny znajdują się na stronie internetowej.

PAP - Nauka w Polsce

cza/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Wenus i Jowisz wcielą się w rolę „pierwszej gwiazdki” wigilijnej

  • Fot. Adobe Stock

    Scanway ma zamówienie od Intuitive Machines na dostarczenie instrumentu do obserwacji Księżyca

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera