Apel UNICEF o szczepienie dzieci

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

UNICEF apeluje do przedstawicieli władz, pracowników służby zdrowia, rodziców i opiekunów o natychmiastowe zwiększenie liczby zaszczepionych dzieci. W niektórych państwach trwa epidemia odry, jest wysokie ryzyko zachorowania na polio - podaje organizacja.

"Jest to sytuacja, która nie powinna mieć miejsca w XXI wieku w Europie i Azji Środkowej" - napisano w przesłanym PAP w środę komunikacie.

"W dzisiejszym, zglobalizowanym świecie wszystkie niezaszczepione dzieci są w dużym niebezpieczeństwie. Dzięki szczepieniom mogłyby uniknąć wielu chorób. Dlatego apelujemy do rodziców i pracowników służby zdrowia o podjęcie wszelkich starań w celu zapewnienia dzieciom niezbędnych szczepień" - powiedziała cytowana w komunikacie dyrektor regionalny UNICEF ds. Europy Środkowej i Wschodniej Marie-Pierre Poirier.

"Dzieci, niezależnie od pochodzenia, miejsca zamieszkania i warunków życia, mają prawo do zdrowego i prawidłowego rozwoju. Szczepienia to jedna z najbardziej opłacalnych inwestycji w zdrowie publiczne. Zapewniają lepszą jakość życia przyszłych pokoleń" - dodała.

Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) w 2014 i 2015 r. odnotowano ponad 22 tys. przypadków zachorowania na odrę w Kirgistanie, Bośni i Hercegowinie, Rosji, Gruzji, Niemczech, Kazachstanie i we Włoszech. Wyeliminowanie odry i różyczki w tych państwach do końca 2015 r. będzie bardzo trudne. Wprawdzie liczba nowych zachorowań na odrę zmalała w 2014 r. o 50 proc. w porównaniu do 2013 r., ale choroba nadal rozprzestrzenia się. Na Ukrainie 1,5 mln dzieci poniżej 5. roku życia nie zostało zaszczepionych przeciwko polio.

W poniedziałek rozpoczął się Europejski Tydzień Szczepień. Podczas konferencji zorganizowanej z tej okazji przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH specjaliści przekonywali, że kluczowa w tej sprawie jest edukacja rodziców, którzy powinni wiedzieć, czym ryzykują, nie szczepiąc dzieci. Rzetelna wiedza o skutkach zaniechań w tym zakresie to ich zdaniem najskuteczniejszy oręż z walce z mitami krążącymi na temat szczepień.

Także UNICEF podkreśla, że to coroczne wydarzenie ma zwrócić uwagę opinii publicznej na potrzebę objęcia wszystkich dzieci niezbędnymi szczepieniami.

"Każdego roku na całym świecie szczepienia ratują życie od 2 do 3 mln dzieci. Dzięki nim dzieci są chronione przed takimi śmiertelnymi chorobami jak odra, biegunka czy zapalenie płuc. Niezaszczepione dzieci są nie tylko narażone na zachorowanie, ale również rozprzestrzeniają choroby zwiększając ryzyko zachorowania wśród pozostałych osób" - podaje UNICEF. Dodaje, że osoby, które w dzieciństwie nie zostały odpowiednio zaszczepione, pozostają podatne na choroby do końca życia.

Według Głównego Inspektoratu Sanitarnego w Polsce obserwowany jest wzrostowy trend osób uchylających się od szczepień - w 2014 r. było to ponad 12,3 tys. przypadków. Dla porównania, w 2011 r. w Polsce nie zostało zaszczepionych ok. 3 tys. dzieci, w 2012 r. było już ich 5,3 tys. a w 2013 r. - ok. 7,2 tys. (PAP)

bos/ jbr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera