Rozwód sprzyja zawałowi

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Osoby rozwiedzione są bardziej zagrożone zawałem niż ich rówieśnicy pozostający w związku małżeńskim – informuje pismo Circulation.

Jak wykazały wcześniejsze badania, śmierć bliskiej osoby może znacznie zwiększyć ryzyko zawału serca. Teraz naukowcy z Duke University zaobserwowali podobną zależność w przypadku rozwodu.

Spośród 15 827 osób, obserwowanych od roku 1992 do 2010 mniej więcej co trzecia rozwiodła się w tym czasie przynajmniej raz.

Jak się okazało, najbardziej narażone na zawał były kobiety, przy czym powtórne zamążpójście zmniejszało ryzyko tylko w nieznacznym stopniu. U kobiet po jednym rozwodzie zawał występował o 24 proc. częściej niż w przypadku pozostających w stabilnym związku małżeńskim, podczas gdy wielokrotne rozwody podnosiły ryzyko aż o 77 proc. W przypadku mężczyzn pierwszy rozwód zwiększał ryzyko o 10 proc., a kilka rozwodów - o 30 proc., Co ciekawe, mężczyźni, którzy ożenili się ponownie nie byli bardziej narażeni na zawał od tych, którzy wcale się nie rozwodzili.

Badacze wykazali, że zmiany stylu życia – na przykład zmniejszone dochody – nie tłumaczą podwyższonego ryzyka zawału.

"Żartujemy, że mężczyznom wystarczy (do szczęścia) jakakolwiek kobieta” - powiedziała BBC uczestnicząca w badaniach prof. Linda George. W przypadku kobiet widać korzystny wpływ pierwszego małżeństwa; kolejne nie zawsze działają w ten sposób.

Zdaniem autorów badań zawałowi sprzyja przewlekły stres związany z rozwodem, a ryzyko jest porównywalne z wpływem wysokiego ciśnienia lub cukrzycy. Prawdopodobnie podwyższa się poziom hormonów związanych ze stresem i stanem zapalnym. Jednak zjawisko wymaga dalszych badań. Na razie autorzy zalecają rozwiedzionym wsparcie ze strony przyjaciół.(PAP)

pmw/ krf

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    NASA: asteroida o wielkości boiska piłkarskiego minie we wtorek Ziemię

  • Fot. Adobe Stock

    Portugalia/ W turystycznych regionach pojawiły się komary przenoszące choroby tropikalne

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera