Znalazł się kawałek Australii

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Fragment Australii został znaleziony pod wyspiarskim państwem Vanuatu na południowym Pacyfiku – informuje Australian Associated Press.

Położone na wschód od wybrzeży Australii Vanuatu zajmuje łańcuch ponad 80 wulkanicznych wysp. Dotychczas geologowie uważali, że nie mają one związku z kontynentem australijskim.

Jednak zespół naukowców z James Cook University znalazł w powstałych z zakrzepłej magmy skałach Vanuatu maleńkie kryształki minerału zwanego cyrkonem, będące w tym samym wieku co podobne kryształki na północy Australii. Najnowsze techniki radiometryczne wykazały, że mają one około trzech miliardów lat.

Jak skomentował jeden z naukowców Carl Spandler, kryształków „nie powinno tam być”, a odkrycie może mieć znaczące implikacje dla zrozumienia, jak powstały kontynenty i zrewidować obecne poglądy dotyczące kształtowania się skorupy ziemskiej.

Autorzy badań uważają, że część Australii znajdująca się obecnie pod Vanuatu oddzieliła się od macierzystego kontynentu około 100 milionów lat temu. (PAP)

pmw/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W sierpniu sonda Juice przeleci między Ziemią i Księżycem

  • Fot. Adobe Stock

    Sonda Ramses zbada nadlatującą do Ziemi asteroidę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera