Dwie laureatki konkursu Innowacja jest kobietą

Justyna Wrzosek – Jakubowska i Emilia Frydrysiak to dwie laureatki IV edycji konkursu Innowacja jest kobietą. Autorki innowacyjnych wynalazków w nagrodę zaprezentują swoje rozwiązania podczas międzynarodowych targów wynalazczości w Norymberdze.

Konkurs Innowacja jest kobietą po raz czwarty zorganizowała Fundacja Kobiety Nauki. Jury konkursu wyłoniło dwie laureatki.

Jedną z nich jest mgr Justyna Wrzosek-Jakubowska, asystentka w Zakładzie Oceny Ryzyka Środowiskowego Instytutu Ochrony Środowiska - Państwowego Instytutu Badawczego i doktorantka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Jury nagrodziło, opracowany w zespole z Instytutu Ochrony Środowiska, „sposób zapobiegania kumulacji pestycydów w środowisku”. Pozwala on na oczyszczenie zanieczyszczonej wody bądź gleby z pestycydów powszechnie stosowanych w obrocie na całym świecie.

Drugą laureatką konkursu została mgr Emilia Frydrysiak - doktorantka Wydziału Biotechnologii i Nauk o Żywności Politechniki Łódzkiej. Nagrodzony projekt zakłada stworzenie prototypowej bielizny promedycznej wspomagającej profilaktykę i leczenie zapalenia dolnych dróg moczowych. Zaproponowane rozwiązanie łączy wiedzę z zakresu m.in. medycyny, mikrobiologii i włókiennictwa. Przewagą tego rozwiązania nad tradycyjnymi formami terapii, jest wygoda jego stosowania. Głównymi odbiorcami wyników projektu będą kobiety, ze względu na statystycznie znacznie częstsze niż mężczyźni, problemy z zapaleniem dolnych dróg moczowych.

"Fundacja odnotowała po raz kolejny znaczną liczbę zgłoszeń, co tylko potwierdza ogromny potencjał młodych polskich uczonych oraz ich niesamowitą kreatywność. Proponowane przez uczestniczki konkursu wynalazki i innowacyjne rozwiązania były zróżnicowane, a poziom rywalizacji tradycyjnie już okazał się niezwykle wyrównany" - informuje dr Justyna Wojniak z zarządu Fundacji Kobiety Nauki.

W nagrodę laureatki zaprezentują swoje wynalazki na 66. Międzynarodowych Targach „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty iENA 2014”, które odbędą się w Norymberdze między 30 października a 2 listopada 2014 r. Wystawa jest jedną z największych światowych imprez tego typu, a laureatki konkursu będą miały szansę na dotarcie ze swoimi osiągnięciami do szerokiego grona odbiorców i na promocję swojego dorobku w skali międzynarodowej. Nagrodę ufundowała Agencja Promocyjna Inventor.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 13.02.2019. Prof. Jacek Moll. PAP/Grzegorz Michałowski

    Łódź/ Profesor Jacek Moll doktorem honoris causa Politechniki Łódzkiej

  • 11.03.2022 PAP/Albert Zawada

    Śląskie/ Uczniowie ze szkoły w Pyskowicach zostali laureatami konkursu "Nauka dla Ciebie"

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera