Dr hab. Grażyna B. Dąbrowska z UMK wygrała X edycję konkursu „Innowacja jest kobietą”

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Dr hab. Grażyna Barbara Dąbrowska z Zakładu Genetyki, Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wygrała X edycję konkursu „Innowacja jest kobietą”. Laureatka jest współautorką preparatu z grzybów i innych mikroorganizmów, który przyspiesza rozkład plastików.

Organizatorem konkursu jest fundacja Kobiety Nauki - Polska Sieć Kobiet Nauki. Jego celem jest wyłonienie innowacyjnego autorskiego lub współautorskiego rozwiązania technologicznego lub koncepcji wdrożenia już opracowanego rozwiązania.

Laureatka X edycji konkursu zgłosiła współautorski projekt (autorki zgłoszenia patentowego: G.B. Dąbrowska, Z. Znajewska, E. Olewnik-Kruszkowska, G. Szczepańska) pt. „Sposób otrzymywania preparatu biologicznego pochodzenia grzybicznego przyspieszający degradację tworzy polimerowych oraz preparat biologiczny” - poinformowali organizatorzy konkursu w komunikacie przesłanym PAP.

Projekt – jak wyjaśniono - opisuje preparat z grzybów i innych mikroorganizmów występujących na terenie Polski, który przyspiesza rozkład plastików (nawet tych biologicznie niedegradowalnych) o około 20 proc. Preparat ten jest łatwy do reprodukcji i tani w przygotowaniu.

Rozwiązanie można wykorzystać np. na wysypiskach śmieci, czy terenach zanieczyszczonych plastikiem. Mogłoby również znaleźć zastosowanie przy utylizacji plastiku zbieranego z oceanów.

„Zdaniem jury projekt ten wyróżnia troska o przyszłość naszej planety, gdyż nawet stosunkowo niewielkie przyspieszenie procesu rozkładu plastiku będzie miało znaczący wkład w uporządkowanie środowiska, w którym żyjemy” - czytamy w komunikacie.

Nagrodą w tej edycji konkursu, ufundowaną przez Agencję Promocyjną Inventor, jest prezentacja wynalazku podczas 22. Międzynarodowego Moskiewskiego Salonu Wynalazków i Innowacyjnych Technologii Archimedes 2019 (26–29 marca 2019 r.).

PAP – Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło:  materiały prasowe European Patent Office

    Dr Malinkiewicz: ogniwa perowskitowe to technologia przyszłości

  • Fot. materiały prasowe

    Polka zdobywczynią nagrody dla europejskich wynalazców i nagrody publiczności

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera