Gen przyspieszający uczenie się i zapamiętywanie

Nadekspresja genu TLX pobudza neurogenezę w hipokampie, a tym samym sprzyja poprawie procesów uczenia się i zapamiętywania u dorosłych osobników – czytamy na łamach czasopisma „PNAS”.

Naukowcy z amerykańskiego szpitala City of Hope wykazali, że manipulowanie ekspresją receptora jądrowego TLX powoduje u badanych zwierząt tworzenie się nowych neuronów w rejonie mózgu odpowiedzialnym za uczenie się i zapamiętywanie – hipokampie. Badane osobniki z nadekspresją wspomnianego genu mają większe mózgi, szybciej uczą się nowych umiejętności i dłużej pamiętają to, czego się nauczyły.

Daje to nadzieję na wykorzystanie w przyszłości niniejszego mechanizmu do poprawy funkcjonowania poznawczego osób w podeszłym wieku i pacjentów cierpiących na choroby neurodegeneracyjne lub urazy mózgu.

„W trakcie naszego badania manipulowaliśmy ekspresją receptora TLX, dzięki wprowadzaniu dodatkowej kopii tego genu, czego oczywiście nie można zrobić poza laboratorium. Następny etap to znalezienie leku, który będzie potrafił aktywować ten gen” – mówi główna autorka badania Yanhong Shi. (PAP)

ooo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.04.2025. EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES

    Chiny/ Tajkonauci z misji Shenzhou-19 wrócili na Ziemię z jednodniowym opóźnieniem

  • Fot. Adobe Stock

    Badania: w niektórych nowotworach immunoterapia może zastąpić operację i chemioterapię

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera